Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Uşaqlar üçün Mədəniyyətlərarası Səyahət: Meksika və Azərbaycan” adlı maarifləndirici və mədəni tədbir keçirilib. Tədbirin əsas məqsədi uşaqlar arasında mədəniyyətlərarası dialoqu təşviq etmək, Azərbaycan və Meksika xalqlarının zəngin mədəni irsini tanıtmaq, dostluq və qarşılıqlı anlaşma dəyərlərini təqdim etmək olub.
Tədbirdə Meksika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycan Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfirliyinin nümayəndələri, muzeyin əməkdaşları, həmçinin 189–190 nömrəli tam orta məktəbin müəllim və şagird kollektivi iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı Azərbaycan və Meksika arasında mədəni əlaqələrin əhəmiyyətindən danışıb. Nailə Vəlixanlı tədbirdə nümayiş olunan, muzeydə qorunan uşaqlara aid eksponatların yer aldığı vitrinlər haqqında məlumat verib. Sonda uşaqlara sağlam ömür, xoşbəxt gələcək və uğurlar arzulayıb.
Daha sonra Meksika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Viktoria Romero çıxış edərək tədbirə dəvət olunduğu üçün təşəkkürünü bildirib və Azərbaycan ilə Meksika arasında mədəni əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti, naşir Bəhram Bağırzadə çıxış edərək belə tədbirlərin uşaqların dünyagörüşünün formalaşmasında və müxtəlif mədəniyyətləri daha yaxından tanımalarında mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. Daha sonra onun uşaqlar üçün nəzərdə tutulmuş “Mexiko (Uşaqlar üçün)” kitabının təqdimatı keçirilib. Müəllif kitabları tədbirdə iştirak edən uşaqlara hədiyyə edib.
Tədbirin bədii hissəsində Aytac Dadaşovanın ifasında Azərbaycan və Meksika rəqsləri nümayiş olunub. “Gənc şairlər” uşaq ədəbi təşəbbüsünün iştirakçıları tərəfindən Meksika şairlərinin əsərlərindən nümunələr səsləndirilib. Həmçinin Bülbül Vokal Məktəbinin tələbəsi Arif Qarəhmədlinin ifasında “Azərbaycan” mahnısı təqdim olunub.
Tədbirin sonunda iştirakçılara fəal iştiraklarına görə sertifikatlar təqdim edilib. Daha sonra qonaqlar muzeydə təşkil olunmuş “Tarixin uşaq izləri” sərgisi və “İncə Art” studiyasının üzvlərinin Meksikaya həsr olunmuş rəsm əsərləri ilə tanış olublar.

An educational and cultural event titled “A Cultural Journey for Children: Mexico and Azerbaijan” was held at the National Museum of History of Azerbaijan. The main purpose of the event was to promote intercultural dialogue among children, introduce the rich cultural heritage of the Azerbaijani and Mexican peoples, and present the values of friendship and mutual understanding.
The event was attended by representatives of the Embassy of the United Mexican States in the Republic of Azerbaijan, museum staff, as well as teachers and students of secondary school No. 189–190.
The event was opened with an introductory speech by the Director of the National Museum of History of Azerbaijan, Academician Naile Vali Khanli. Naile Vali Khanli spoke about the importance of cultural relations between Azerbaijan and Mexico. She also provided information about the display cases featuring children-related artifacts preserved in the museum. In conclusion, she wished the children a healthy life, happiness, and success.
Next, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Mexican States to the Republic of Azerbaijan, Victoria Romero, expressed her gratitude for the invitation to the event and spoke about the importance of cultural cooperation between Azerbaijan and Mexico.
At the event, Honored Artist of the Republic of Azerbaijan and publisher Bahram Bagirzade spoke, noting the importance of such events in shaping children’s worldview and helping them better understand different cultures. Afterwards, the presentation of his book “Mexico (For Children)” took place, and the author gifted copies of the book to the participating children.
In the artistic part of the event, Azerbaijani and Mexican dances were performed by Aytac Dadaşova. Members of the “Young Poets” children’s literary initiative recited samples from Mexican poets’ works. In addition, “Azerbaijan” was performed by Arif Qarahmadli, a student of the Bülbül Vocal School.
At the end of the event, certificates were presented to participants for their active involvement. Afterwards, guests visited the “Children’s Traces of History” exhibition and the Mexican-themed artworks by members of the “Ince Art” studio.