26 iyun-Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Günü münasibətilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi fondunun müdiri Şəfa Mövsümov İctimai Radionun “Can Azərbaycan!” proqramının qonağı olub.
Veriliş zamanı Şəfa Mövsümov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə ordu quruculuğunun başlanması, 26 iyun 1918-ci il tarixində Milli Ordunun yaradılması və müstəqilliyin bərpasından sonra ölkədə hərbi sahədə əldə olunan nailiyyətlər barədə dinləyicilərə ətraflı məlumat verib.
Söhbət zamanı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin müxtəlif fondlarında mühafizə olunan Azərbaycanın görkəmli hərbçilərinə məxsus şəxsi əşyalarından da bəhs olunub. Eyni zamanda, muzeyin Vətən Müharibəsi fondunun yaradılması, fondun fəaliyyəti və bu istiqamətdə həyata keçirilən işlər barədə məlumat verilib.

По случаю 26 июня – Дня Вооруженных Сил Азербайджанской Республики, заведующий Фондом Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана Шафа Мовсумов, был гостем программы Общественного радио «Джан Азербайджан!».
В ходе программы Шафа Мовсумов подробно рассказал слушателям о начале создания Вооружённых сил в Азербайджанской Демократической Республике, создании Национальной армии 26 июня 1918 года и достижениях в военной сфере страны после восстановления независимости. В ходе беседы Ш.Мовсумов также рассказал о личных вещах видных азербайджанских военачальников, хранящихся в различных фондах Национального музея истории Азербайджана. Он также дал подробную информацию о создании Фонда Отечественной войны в музее, о его деятельности и о работе, проводимой в этом направлении.