Toğrul Məmməd oğlu Bərxudarov 1987-ci il iyunun 30-da Gəncə şəhərində anadan olub.
2020-ci ilin sentyabrın 27-də Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün bərpası uğrunda başlayan Vətən müharibəsi zamanı Tərtər-Ağdərə rayonları istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak edib. Mayor T.Bərxudarov 2020- ci ilin sentyabrın 30-da Suqovuşan ərazisində şəhid olub. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamına əsasən, Toğrul Bərxudarov ölümündən sonra “Rəşadət” ordeni, “Vətən uğrunda”, “Hərbi xidmətlərə görə”, “Suqovuşanın azad olunmasına görə” medalları ilə təltif olunub.
Şəhid Toğrul Bərxudarovun şəxsi əşyaları (kitel, şalvar, səhra furajkası, mayor poqonları, kəmər, arayış, məktublar və fotoşəkil) muzeyin Vətən müharibəsi fondunda mühafizə olunur.

Тогрул Мамед оглу Бархударов родился 30 июня 1987 года в городе Гянджа.
Во время Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года за восстановление территориальной целостности Азербайджанской Республики, майор Т. Бархударов принимал участие в боях в направлении районов Тертер-Агдере. 30 сентября 2020 года он героически погиб на территории Суговушан. По распоряжению Президента Азербайджанской Республики Тогрул Бархударов посмертно был награжден орденом «Доблесть», медалями «За Родину», «За воинские заслуги» и «За освобождение Суговушана».
Личные вещи шехида Тогрула Бархударова (китель, брюки, полевая фуражка, майорские погоны, пояс, справка, письма и фотографии) хранятся в Фонде Отечественной войны музея.