Muzeydə “Faciənin foto yaddaşı” adlı fotosərginin açılış mərasimi keçirilib
15 yanvar 2026-cı il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Faciənin foto yaddaşı” adlı fotosərginin açılış mərasimi keçirilib. Sərgi çərçivəsində “Faciənin fotosu” (rejissor Fərqanə Qasımlı, operator Ayaz Mikayılzadə) adlı sənədli film nümayiş olunub. Sərginin kuratoru, muzeyin fotoqrafı, Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin təsisçisi Mirnaib Həsənoğlu çıxış edərək sərgidə təqdim olunan fotoların və sənədlərin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. M.Həsənoğlu bildirib ki, sərgi tarixi həqiqətlərin vizual materiallar vasitəsilə gələcək nəsillərə ötürülməsi məqsədi daşıyır.
Qeyd edək ki, sərgidə fotoqraflar tərəfindən lentə alınmış fotolarla yanaşı, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr fondunda qorunan sənədlər də nümayiş olunur.

В музее открылась фотовыставка под названием «Фотопамять о трагедии»
15 января 2026 года в 15:00 в Национальном музее истории Азербайджана состоялось открытие фотовыставки под названием «Фотопамять о трагедии». В рамках выставки был показан документальный фильм «Фото трагедии» (режиссер Фергана Гасымлы, оператор Аяз Микаилзаде).
Куратор выставки, фотограф музея и основатель Объединения фотографов Азербайджана Мирнаиб Гасаноглу в своём выступлении подчеркнул огромное значение представленных на выставке фотографий и документов. Он отметил, что целью выставки является передача будущим поколениям исторической правды посредством визуальных материалов.
Следует отметить, что на выставке, помимо фотографий, также представлены документы, хранящиеся в Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана.