Muzeydə tələbələr üçün mühazirə keçirilib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Arxeologiya elmi fond şöbəsinin böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Emin Məmmədov Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsinin I kurs tələbələri üçün muzeydə maarifləndirici mühazirə keçirib.
Mühazirə ölkəmizin zəngin mədəni-tarixi irsi, qorunması və təbliğinin elmi əsasları mövzusunu əhatə edib. E.Məmmədov eyni zamanda, 44 günlük Vətən Müharibəsi zamanı Azərbaycan Milli Ordusunun göstərdiyi qəhrəmanlıq, əldə olunmuş tarixi Qələbənin ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpasında oynadığı həlledici rolu xüsusi vurğulayıb.
Mühazirə tələbələrdə milli tarixi irsə marağın artırılması və tarixi hadisələrin elmi baxımdan düzgün dərk edilməsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edib.

В музее состоялась лекция для студентов
Старший научный сотрудник Научно-фондового отдела археологии Национального музея истории Азербайджана, доктор философии по истории Эмин Мамедов, прочитал в музее познавательную лекцию для студентов первого курса исторического факультета Бакинского государственного университета.
Лекция была посвящена богатому культурному и историческому наследию страны, а также научным основам его сохранения и популяризации. Е. Мамедов также подчеркнул героизм, проявленный Азербайджанской национальной армией во время 44-дневной Отечественной войны и решающую роль, которую сыграла историческая Победа в восстановлении территориальной целостности нашей страны.
Лекция имела большое значение для повышения интереса студентов к национальному историческому наследию и для правдивого понимания исторических событий с научной точки зрения.