Birinci Qarabağ Müharibəsinin şəhidi Etibar Bəkirovun doğum günüdür
Birinci Qarabağ Müharibəsi şəhidi Etibar Bəkirov 4 sentyabr 1964-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. 1971-1981-ci illərdə Suraxanı rayonu Qaraçuxur qəsəbəsində yerləşən 104 saylı tam orta məktəbdə təhsil alıb.
1993-cü ildə könüllü olaraq Azərbaycan Milli Ordusunda hərbi xidmətdə olub. Həmin ilin noyabrın 15-də Füzuli uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. 5 yanvar 1994-cü ildə qəhrəmancasına şəhid olub, Bakı şəhərində Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub.
Qeyd edək ki, şəhid Etibar Bəkirova aid materiallar (kamuflyaj rəngli hərbi səhra geyimi- şalvar, 1 ədəd rəngli fotoşəkil, Etibar Bəkirov haqqında məlumatlar qeyd olunan qəzetlər (”Samur” qəzeti, 22 may 1998. “Yeni Azərbaycan” qəzeti, 4 oktyabr 1997)) Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi fondunda qorunur.

Сегодня день рождения шехида Первой Карабахской войны Этибара Бекирова
Этибар Бекиров, шехид Первой Карабахской войны, родился 4 сентября 1964 года в Баку. С 1971 по 1981 год учился в средней школе № 104 посёлка Гарачухур Сураханского района.
В 1993 году он добровольно отправился на военную службу в Национальную армию Азербайджана. 15 ноября того же года он участвовал в боях за Физули. Он героически погиб 5 января 1994 года и был похоронен на Аллее Шехидов в Баку.
Следует отметить, что материалы, связанные с шехидом Этибаром Бекировым, материалы (военно-полевая форма камуфляжной расцветки - брюки, 1 цветное фото, газеты с информацией об Этибаре Бекирове (газета «Самур», 22 мая 1998 г., газета «Ени Азербайджан», 4 октября 1997 г.)), хранятся в Фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана.