Bakının azad olunmasından 107 il ötür
1918-ci il sentyabrın 15-də Azərbaycan və Osmanlı zabit və əsgərlərindən ibarət olan Qafqaz İslam Ordusunun birgə hərbi əməliyyatı nəticəsində Bakı erməni-rus işğalından azad edilmişdir. Bu tarixi hadisə Azərbaycan Cümhuriyyətinin paytaxtının Gəncədən Bakıya köçürülməsinə və ölkənin siyasi, iqtisadi, mədəni həyatında yeni mərhələnin başlanmasına şərait yaratdı.
Bakının azad edilməsi Azərbaycan dövlətçiliyi tarixində müstəqilliyin möhkəmlənməsində mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Əlamətdar günlə əlaqədar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Köməkçi tarixi fənn materialları fondunda qorunan Məcidiyyə nişanını təqdim edirik. Günəş formasında olan gümüş nişanın yuxarı hissəsində beşguşəli ulduz, aypara təsvir olunub və üzərində qızılı rəngli ərəb qrafikası ilə – “səadət”, “qeyrət”, “hamiyyət” və “1268” (m. 1851-ci il. Nişan Osmanlı sultanı Əbdülməcidin hakimiyyəti dövründə təsis edilmişdir) həkk edilmişdir. Dairənin daxilində Osmanlı tuğrasının təsviri, nişanın arxa tərəfində isə aypara daxilində Osmanlı zərbxanasının möhürü ("Zərbixanə Əmiri") vardır.
Məlumdur ki, 1918-ci ildə Azərbaycan Cümhuriyyətinə hərbi kömək göstərmək üçün Qafqaz İslam Ordusu yaradılmışdır. Azərbaycanda həmin dövrdə təltif nişanları olmadığından Azərbaycan hərbçiləri də Osmanlı dövlətinin orden və medalları ilə təltif edilirdi. Hazırda Türkiyə Cümhuriyyətinin hərbi arxivlərində azərbaycanlı hərbçilərin təltifləri barədə məlumatlar olan sənədlər qorunur.

Со дня освобождения Баку прошло 107 лет
15 сентября 1918 года в результате совместной военной операции Кавказской исламской армии, состоявшей из азербайджанских и османских офицеров и солдат, Баку был освобожден от армяно-российской оккупации. Это историческое событие создало условия для переноса столицы Азербайджанской Республики из Гянджи в Баку и начала нового этапа в политической, экономической и культурной жизни страны.
Освобождение Баку занимает видное место в истории азербайджанской государственности и укреплении ее независимости.
В этот знаменательный день мы представляем значок Меджидие, хранящийся в Фонде материалов вспомогательных исторических дисциплин Национального музея истории Азербайджана. В верхней части серебряного значка в форме солнца прикреплены пятиконечная звезда и полумесяц, и в центре кружочка из красной черни арабской вязью изображена надпись, гласящая «счастье», «честь», «покровительство» и «1268» (Знак был учреждён в период правления османского султана Абдулмаджида в 1851 году). Внутри круга находится изображение османской тугры, а на обороте значка — печать османского монетного двора («Эмир монетного двора»).
Известно, что в 1918 году для оказания военной помощи Азербайджанской Республике была создана Кавказская исламская армия. Поскольку в то время в Азербайджане не было своих наград, азербайджанские военнослужащие награждались орденами и медалями Османского государства. В настоящее время в военных архивах Турецкой Республики хранятся документы, содержащие информацию о наградах азербайджанских военнослужащих.