Bu gün Vətən Müharibəsinin şəhidi Yasən Əhmədovun doğum günüdür
Yasən Yelmar oğlu Əhmədov 16 sentyabr 1974-cü il tarixində Ağdam rayonunun Kosalar kəndində anadan olub. 1981-1991-ci illərdə Ağdam rayonu Eyvazxanlı kənd tam orta məktəbində təhsil alıb.
Yasən Əhmədov 1992-ci ildə Birinci Qarabağ Müharibəsi zamanı Ağdam rayonunun "N" saylı hərbi hissəsinin özünümüdafiə batalyonunda xidmətə başlayıb. 1993-cü ildə Ağdam Hərbi Komissarlığı tərəfindən müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılıb və 1994-cü ildə Müdafiə Nazirliyinin əmrinə əsasən "baş çavuş" hərbi rütbəsi alaraq, Motoatıcı Bölüyün Komandiri vəzifəsinə təyin olunub. 1993-2002-ci illərdə "N" saylı hərbi hissədə müxtəlif vəzifələrdə xidmət edən Yasən Əhmədov, 2002-ci ildə ehtiyata buraxılıb. 2004-2006-cı illərdə Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin 10 saylı CM-də təsərrüfat işləri üzrə rəis müavini vəzifəsində olan Yasən Əhmədov 2006-cı ildə yenidən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin sıralarında xidmətə başlayıb və təyinata əsasən Ağdam rayonunda yerləşən "N" saylı hərbi hissədə, 2017-ci ildən Gəncə şəhərində yerləşən "N" saylı hərbi hissədə xidmətini davam etdirib.
Yasən Əhmədov 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan Vətən Müharibəsi zamanı Talış qəsəbəsinin azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib və ağır yaralanıb. Hərbi Hospitalda 14 gün koma vəziyyətində qalan Yasən Əhmədov oktyabrın 23-də şəhid olub, Mingəçevir şəhərinin Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi fondunda Yasən Əhmədova məxsus şəxsi materiallar (müharibə zamanı istifadə etdiyi hərbi zirehli gödəkçə və 9 ədəd fotoşəkili, şəhid polkovnik-leytenant Raquf Orucovla və hərbi xidməti dövründə hərbçi yoldaşları ilə çəkilmiş fotoları) mühafizə olunur.

Сегодня день рождения шехида Отечественной войны Ясена Ахмедова
Ясен Елмар оглы Ахмедов родился 16 сентября 1974 года в селе Косалар Агдамского района. В 1981-1991 годах учился в средней школе села Эйвазханлы Агдамского района.
В 1992 году, во время Первой Карабахской войны, Ясен Ахмедов начал службу в батальоне самообороны воинской части «N» Агдамского района. В 1993 году он был призван на действительную военную службу Агдамским военным комиссариатом, а в 1994 году, согласно приказу Министерства обороны, получил воинское звание «старший сержант» и был назначен на должность командующего Мотострелковой дивизии. В 1993-2002 годах Ясен Ахмедов, проходивший службу на различных должностях в воинской части «N», в 2002 году был уволен в запас. В 2004-2006 годах Ясен Ахмедов, являвшийся заместителем начальника по экономическим вопросам Пенитенциарной службы № 10 Министерства юстиции, в 2006 году восстановил службу в рядах Вооружённых Сил Азербайджана и согласно своему назначению проходил её в воинской части «N», расположенной в Агдамском районе, а в 2017 году продолжил службу в «N», расположенной в городе Гянджа.
Ясен Ахмедов в ходе Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года, принимал участие в боях по освобождению поселка Талыш и получил тяжелое ранение. Ясен Ахмедов, 14 дней находившийся в коме в военном госпитале, скончался 23 октября и был похоронен на Аллее шехидов Мингячевира.
Личные материалы Ясена Ахмедова(военный бронежилет, который он использовал во время войны, 9 фотографий, сделанных с погибшим подполковником Рагуфом Оруджовым и однополчанами, с которыми служил в армии) хранятся в Фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана.