Azərbaycanın şərqşünas-alimi Aida İmanquliyevanın şəxsi əşyalarını təqdim edirik
Bu gün, 19 sentyabr Azərbaycanda şərqşünaslıq üzrə ilk qadın elmlər doktoru, professor Aida İmanquliyevanın doğum günüdür.
Çoxşaxəli yaradıcılığa malik olan professor Aida İmanquliyeva ictimai həyatda da geniş fəaliyyət dairəsinə sahib olub. Elmi fəaliyyətində üç monoqrafiya və 70-dən çox elmi məqalə müəllifi olan Aida İmanquliyeva, həmçinin Şərq filologiyasına dair bir çox əsərin redaktoru olub. A.İmanquliyevanın tədqiqatları və əsərləri Azərbaycanla yanaşı, ölkə hüdudlarından kənarda da böyük maraqla qarşılanıb.
Akademik Aida İmanquliyevaya aid Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr fondunda qorunan dəyərli materialları təqdim edirik. Həmin nümunələr arasında 2014-cü ildə AMEA Rəyasət Heyəti və Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu tərəfindən Aida İmanquliyevanın anadan olmasının 75 illiyi münasibətilə keçirilmiş “Şərq xalqları ədəbiyyatı: ənənə və müasirlik” Beynəlxalq konfransının proqramı və dəvətnaməsi də yer alır.

Представляем личные вещи азербайджанского учёного-востоковеда Аиды Имангулиевой
Сегодня, 19 сентября, день рождения первой женщины-доктора наук в области востоковедения в Азербайджане, профессора Аиды Имангулиевой.
Профессор Аида Имангулиева, наряду с многогранным научным творчеством, занималась также общественной деятельностью. Аида Имангулиева является автором трех монографий и более 70 научных статей, а также редактором многих трудов по восточной филологии. Исследования и труды А. Имангулиевой вызывали большой интерес не только в Азербайджане, но и за его пределами.
Представляем вашему вниманию ценные материалы, принадлежащие академику Аиде Имангулиевой, которые хранятся в Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана. Среди этих образцов – программа и приглашение Международной конференции «Литература народов Востока: традиции и современность», проведенной в 2014 году Президиумом НАНА и Институтом востоковедения им. З. Буньятова по случаю 75-летия со дня рождения Аиды Имангулиевой.