Muzeydə “Geyim irsimiz Mirzə Qədim İrəvani fırçasından” adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Azərbaycanın görkəmli rəssamı, Azərbaycan dəzgah boyakarlığının banisi Mirzə Qədim İrəvaninin anadan olmasının 200 illik yubileyinin qeyd edilməsi ilə bağlı verdiyi Sərəncama əsasən keçirilən tədbirlər çərçivəsində Muzeydə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və “Alaca” milli geyim evinin təşkilatçılığı ilə “Geyim irsimiz Mirzə Qədim İrəvani fırçasından” adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə bir sıra mədəniyyət nümayəndələri, KİV və muzey əməkdaşları iştirak ediblər.
Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı Mirzə Qədim İrəvaninin yaradıcılığının milli mədəniyyətimizin öyrənilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. N.Vəlixanlı sərgidə həm rəssamın irsinin, həm də Azərbaycan geyim mədəniyyətinin zənginliyinin nümayişi olunduğunu qeyd edib.
Daha sonra muzeyin Etnoqrafiya fond şöbəsinin müdiri Gülzadə Abdulova vurğulayıb ki, Mirzə Qədim İrəvaninin zəngin yaradıcılığı milli geyim irsimizin incəliklərini və estetik dəyərlərini daha dərindən anlamağa imkan yaradır. O, sərginin həm milli mədəniyyətimizin qorunması, həm də gələcək nəsillərə tanıdılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib.
Sərgidə “Alaca” milli geyim evinin sənətkarları tərəfindən reinterpretasiya edilən və Mirzə Qədim İrəvaninin əsərlərindəki obrazlarda təsvir olunan geyim nümunələri təqdim olunub. Həmçinin, Muzeyin Etnoqrafiya fondunda qorunan Qərbi Azərbaycan bölgəsinə aid orijinal geyimlər də ictimaiyyətə təqdim olunub.

Национальная одежда из-под кисти Мирзы Гадима Иревани
Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, по случаю 200-летия со дня рождения выдающегося азербайджанского художника, основоположника азербайджанской станковой живописи Мирзы Гадима Иревани, в музее состоялась церемония открытия выставки «Национальная одежда из-под кисти Мирзы Гадима Иревани», организованной Национальным музеем истории Азербайджана и Домом национальной одежды «Alaca».
В мероприятии приняли участие представители культуры, СМИ и сотрудники музея.
Директор музея, академик Наиля Велиханлы подчеркнула, что творчество Мирзы Гадима Иравани имеет особое значение с точки зрения изучения нашей национальной культуры. Н. Велиханлы отметила, что выставка демонстрирует как наследие художника, так и богатство азербайджанской культуры одежды.
Заведующая Отделом этнографии музея Гюльзада Абдулова отметила, что работы художника помогают глубже прочувствовать тонкости и эстетические ценности народного костюма, а сама выставка играет важную роль в сохранении и передаче культурных ценностей будущим поколениям.
На выставке представлены образцы одежды, интерпретированные мастерами национального дома одежды «Alaca» и запечатленные в работах Мирзы Гадима Иравани. Также вниманию публики была представлена оригинальная одежда Западного Азербайджана, хранящаяся в Этнографическом фонде музея.