Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycanın ilk peşəkar arxeoloqu, muzeyşünası və etnoqrafı Davud bəy Şərifovun 140 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycanın arxeoloji irsinin öyrənilməsində və mühafizəsində Davud bəy Şərifovun rolu” adlı elmi seminar keçirilib.
Seminarda Sənədli mənbələr elmi fond şöbəsinin müdiri, muzeyin “Arxeo Klub” nun rəhbəri Esmira Rəhimova, Arxeologiya elmi fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Nasir Quluzadə, Numizmatika fondunun baş mütəxəssisi, t.ü.f.d. Aygün Məmmədova çıxış edərək, Davud bəy Şərifovun Azərbaycan elminə verdiyi töhfələr və onun zəngin elmi irsi barədə ətraflı məlumat veriblər. Bildirilib ki, alimin irsi bu gün də aktuallığını qoruyur və yeni tədqiqatlar üçün mühüm mənbə rolunu oynayır. Aygün Məmmədova “Davud bəy Şərifovun Numizmatika Fonduna təhvil verdiyi sikkələr” mövzusunda çıxış edərək, onun muzeyə bağışladığı nadir numizmatik materiallar haqqında geniş danışıb.
Sonra Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin müəllimi, s.ü.f.d., dosent Elfira Məlikova-Qurbanova və muzeyin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin müdiri, t.e.d, professor Nərgiz Əliyeva Davud bəy Şərifovun müasir elmi tədqiqatlara yol açan zəngin irsi, həmçinin milli mədəni irsin qorunması və təbliğindəki əvəzsiz xidmətləri barədə çıxış ediblər.
Tədbirdə AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları, Bakı Dövlət Universitetinin , Azərbaycan Kooperasiya Universitetinin tələbələri və muzeyin əməkdaşları iştirak ediblər.

В музее состоялся научный семинар, посвященный 140-летию Давуд бека Шарифова
В Национальном музее истории Азербайджана состоялся научный семинар на тему «Роль Давуд бека Шарифова в изучении и сохранении археологического наследия Азербайджана», посвященный 140-летию со дня рождения первого профессионального археолога, музееведа и этнографа Азербайджана Давуд бека Шарифова.
На семинаре выступили заведующая документальных источников, руководитель «Клуба археологии» музея Эсмира Рагимова, заведующий Научно-фондовым отделом археологии, д.ф.п.и., доцент Насир Гулузаде, кандидат технических наук, доцент, главный специалист Фонда Нумизматики, д.ф.п.и. Айгюн Мамедова, которые подробно рассказали о вкладе Давуд бека Шарифова в азербайджанскую науку и его богатом научном наследии. Было отмечено, что наследие ученого остается актуальным и сегодня и служит важным источником для новых исследований. Айгюн Мамедова выступила с докладом на тему «Монеты, подаренные Давуд беком Шарифовым Фонду нумизматики» и подробно рассказала о редких нумизматических материалах, подаренных им музею.
Затем преподаватель Азербайджанского государственного университета культуры и искусства, д.ф.п.и., доцент Эльфира Меликова-Гурбанова и заведующая Отделом научных исследований и презентации истории Азербайджана музея, доктор исторических наук Наргиз Алиева рассказали о богатом наследии Давуд бека Шарифова, открывшем путь современным научным исследованиям, а также о его неоценимых заслугах в деле охраны и пропаганды национального культурного наследия.
В мероприятии приняли участие сотрудники Института археологии и антропологии НАНА, студенты Бакинского государственного университета, Азербайджанского университета кооперации, сотрудники музея.