Muzeydə azərbaycanlı qadınlardan ibarət ilk sosial-demokrat dərnəyin təşəbbüskarı Ağababa Yusifzadəyə aid materiallar qorunur
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Hədiyyələr və xatirə əşyaları, Köməkçi materiallar fondlarında “Kommunist” qəzetinin redaktoru Ağababa Yusifzadəyə aid materiallar qorunur. Ağababa Yusifzadə 1886-cı ildə Qubada anadan olub, ibtidai təhsilini molla məktəbində alıb. 1911-1916-cı illərdə müəllim vəzifəsində çalışıb və azərbaycanlı qadınlardan ibarət ilk sosial-demokrat dərnəyin təşəbbüskarı olub. Bakı qəzası İnqilab Komitəsinin sədri, “Azər Mərkəz Çapedilmə” komissiyasının sədri kimi vəzifələrdə çalışmış Ağababa Yusifzadə 1937-ci ildə repressiya qurbanı olub.

В музее хранятся материалы, связанные с Агабабой Юсифзаде, инициатором создания первого социал-демократического кружка азербайджанских женщи
В Фонде подарков и памятных вещей и в Фонде вспомогательных материалов Национального музея истории Азербайджана хранятся материалы, связанные с редактором газеты «Коммунист» Агабабой Юсифзаде. Агабаба Юсифзаде родился в 1886 году в Губе и получил начальное образование в школе мулл. В 1911-1916 годах занимался преподавательской деятельностью и стал инициатором создания первого социал-демократического кружка азербайджанских женщин. Занимавший пост председателя Ревкома Бакинской области, председателя комиссии «Азер Марказ Чапедилма», Агабаба Юсифзаде, стал жертвой репрессий в 1937 году.
Представляем вашему вниманию материалы Агабабы Юсифзаде, сыгравшего большую роль в истории Азербайджана.