9 noyabr- Bayraq Günü
Bu gün, 9 noyabr Azərbaycanda Dövlət Bayrağı günüdür. Üçrəngli şanlı bayraq ilk dəfə 1918-ci il noyabrın 9-da Azərbaycan Cümhuriyyəti Nazirlər Şurası tərəfindən təsdiq edilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2009-cu il noyabrın 17-də imzaladığı Sərəncamla Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Günü təsis edilib. Həmin gündən Azərbaycan Cümhuriyyəti hökumətinin Dövlət Bayrağını qəbul etdiyi gün - noyabrın 9-u Azərbaycanda Dövlət Bayrağı Günü kimi qeyd edilir.
Xatırladaq ki, 2020-ci il 8 noyabr tarixində Vətən Müharibəsi zamanı Şuşa şəhərinə sancılan bayraq “Zəfər bayrağı” elan olundu. Şanlı hərb tariximizə qızıl hərflərlə yazılmış 44 günlük Vətən Müharibəsinin “Zəfər bayrağı” 2020-ci il debkabrın 10-da Bakıda Azadlıq Meydanında Zəfər paradında nümayiş olundu.
Bayraq Günü həm də “Gültəkin Ana” deməkdir. Gültəkin Ana 1988-ci ildə müstəqillik uğrunda mübarizə aparan Meydan hərəkatı üçün bayraqlar tikirdi. Əlamətdar günlə bağlı 12 iyun 2023-cü il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində qorunan, Gültəkin Ananın Meydan hərəkatı üçün tikdiyi üçrəngli Azərbaycan bayrağını təqdim edirik. Bayrağın aşağı hissəsinə “17.11.88”, “Gültəkin ana “ sözləri yazılıb. Bayraq göy, qırmızı, yaşıl rəngli zolaqlardan ibarətdir, kənarlarında isə sarı rəngli saçaqlar tikilib.

9 ноября - День флага
Сегодня, 9 ноября, в Азербайджане День Государственного Флага. Славный трехцветный флаг был впервые утвержден 9 ноября 1918 года Советом Министров Азербайджанской Республики. Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 17 ноября 2009 года 9 ноября отмечается в Азербайджане как День Государственного флага.
Напомним, что 8 ноября 2020 года флаг, водружённый в городе Шуше во время Отечественной войны, был объявлен «Знаменем Победы». «Знамя Победы» 44-х дневной Отечественной войны, вписанной в нашу военную историю золотыми буквами, было продемонстрировано на Параде Победы на площади Свободы в Баку 10 апреля 2020 года. День флага также напоминает нам «Gültəkin Ana». В 1988 году Гюльтекин Ана шила флаги для национального движения Мейдан, боровшегося за независимость.
В связи со знаменательным днем представляем вам трехцветный флаг Азербайджана, сшитый Гюльтекин Ана для движения Мейдан, который хранится в Национальном музее истории Азербайджана. В нижней части флага написаны «17.11.88» и «Gültəkin Ana». Флаг сшит из синих, красных и зеленых полос, а по краям пришита желтая бахрома.