Muzeyin qocaman əməkdaşı Gülşən Hacıyeva vəfat edib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin bərpaçı-rəssamı, əməkdar mədəniyyət işçisi Gülşən Hacıyeva vəfat edib. Gülşən Hacıyeva 10 iyul 1950-ci il tarixində Şamaxı şəhərində anadan olumuşdur. 1974-cü ildə M.A.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunu, 1981-ci ildə Sankt-Peterburqda Rəssamlıq Akademiyasının İ.E.Repin adına Rəngkarlıq, Heykəltəraşlıq və Memarlıq İnstitutunu bitirib, bərpaçı-rəssam kimi fəaliyyət göstərmişdir. 1987-ci ildə SSRİ Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən “Yüksək dərəcəli bərpaçı-rəssam” adı ilə təltif olmuşdur. 1988-2001-ci illərdə Muzey Sərvətləri və Xatirə Əşyalarının Elmi Bərpa Mərkəzinin direktoru vəzifəsində çalışmışdır. 1983-2007-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İncəsənət və Mədəniyyət Universitetində, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasında, 2000-2002-ci illərdə Türkiyədə, Mersin Gözəl Sənətlər Universitetində müəllim olmuşdur. 2003-cü ildən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində bərpaçı-rəssam kimi çalışmışdır. 2010-cu ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Əməkdar mədəniyyət işçisi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
Muzey əməkdaşlarının sevgisini, hörmətini qazanan və ən əsası muzeyin fəaliyyətində, eksponatların bərpasında mühüm xidmətləri olan Gülşən Hacıyeva daima xatirələrdə işini dərindən bilən və sevən muzey fədaisi kimi qalacaq.
Gülşən Hacıyevanın vəfatı ilə əlaqədar ailəsinə dərin hüznlə başsağlığı verir, Allahdan rəhmət diləyirik!

Скончалась старейший сотрудник музея Гюльшан Гаджиева
Скончалась Гульшан Гаджиева, художник-реставратор Национального музея истории Азербайджана, заслуженный деятель культуры. Гульшан Гаджиева родилась 10 июля 1950 года в городе Шемахе. Окончив в 1974 году Азербайджанский государственный институт искусств им.М.А.Алиева, в 1981 году - Санкт-Петербургский Институт живописи, скульптуры и зодчества им.И.Е.Репина при Российской академии художеств, работала как художник-реставратор. В 1987 году Министерством культуры СССР было присвоено звание "Художник-реставратор высшей квалификации". В 1988-2001 гг. была директором Центра научной реставрации музейных ценностей и реликвий. В 1983-2007 гг. работала преподавателем в Азербайджанском государственном университете искусств и культуры, Азербайджанской государственной академии художеств, в 2000-2002 гг. преподавала в Турции, в Университете изобразительных искусств им.Мерсина.
С 2003 года она работала художником- реставратором в Национальном музее истории Азербайджана. В 2010 году Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева ей было присвоено почетное звание «Заслуженный работник культуры».
Гюльшан Гаджиева, завоевавшая любовь и уважение сотрудников, как глубоко знающая и любящая свое дело музейный работник, а также имеющая большие заслуги в деятельности музея и реставрации экспонатов, останется в сердцах друзей и коллег.