Muzeyin Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib
Bu gün Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Elmi Şurasının növbəti iclası keçirildi. İclası giriş sözü ilə açan muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı şura üzvlərini salamladıqdan sonra muzeyin elmi katibi t.ü.f.d., dosent Sevinc Nəsirova gündəlikdə olan məsələləri elmi şura üzvlərinin nəzərinə çatdırdı.
Sonra muzeyin Eksponatların qorunması və qeydiyyatı üzrə direktor müavini- baş mühafiz, t.ü.f.d., dosent Məhfuzə Zeynalovanın, Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiyyətlə iş şöbəsinin müdiri Zümrüd İsmayılovanın Moskva şəhərində keçirilmiş “Hacı Zeynalabdin Tağıyev-sənayeçi və mesenat. Şəxsiyyətin rolu” adlı beynəlxalq fotosərgi ilə əlaqədar ezamiyyətləri haqqında hesabatı dinlənildi (fotoslayd müşayiətilə). Şura üzvləri tərəfindən gələcəkdə bu kimi beynəlxalq səyyar sərgilərin keçirilməsi istiqamətində təkliflər bildirildi.
Həmçinin, iclasda qeyd olundu ki, hər il olduğu kimi muzeyin kolleksiyası əsasında müxtəlif mövzularda monoqrafiyalar və kataloqlar üzərində tədqiqatlar aparılır. Gündəlikdəki digər məsələ t.ü.f.d. Günay Çapay qızı Həsənovanın “Azərbaycan xalqının ənənəvi məişət mədəniyyəti (Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin materialları əsasında)” adlı monoqrafiyasının çapa məsləhət görülməsi idi. Monoqrafiya elmi aktuallıq kəsb etdiyi üçün Şura üzvləri tərəfindən nəşr olunması qərarı qəbul olundu.
Daha sonra Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin 2023-cü il üçün iş planında 2-ci yarımillik üzrə verilmiş tapşırıqların icra səviyyəsi barədə müzakirələr aparıldı.
Muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Fərhad Cabbarov muzeyin gördüyü işlərin hesabatlarının və planlarının hazırlanması barədə şura üzvlərinə təkliflərini bildirdi. İllik hesabatların hazırlanması ilə əlaqədar məsələlər müzakirə olundu və hesabatların hazırlanıb təqdim edilməsi haqqında qərar qəbul edildi.
İclas zamanı F.Cabbarov məlumat verdi ki, muzey kollektivinin hazırda əsas fəaliyyəti yeni elmi ekspozisiyanın qurulmasına yönəlmişdir. Hal-hazırda ekspozisiyanın bütün zallarında eksponatların müvafiq vitrinlərdə yerləşdirilməsi başa çatıb, etiketajların hazırlanması və son tamamlanma işləri aparılır. Akademik Nailə Vəlixanlı təqdim edilən mövzularla bağlı tövsiyələrini diqqətə çatdırdıqdan sonra H.Z.Tağıyevin ev-muzeyinin ekspozisiyasının təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini verdi.
Həmçinin, N.Vəlixanlı qeyd etdi ki, muzeyin əməkdaşları tərəfindən elmi işlərin yazılmasına, kataloqların hazırlanmasına və muzeyin beynəlxalq əlaqələr istiqamətində geniş miqyaslı layihələrin həyata keçirilməsinə diqqət daha da artırılmalıdır.
Yekun olaraq Elmi Şuranın iclası cari məsələlərin həlli istiqamətində müvafiq qərarların qəbul olunması ilə başa çatdı.

Состоялось очередное заседание Ученого совета Музея
Сегодня состоялось очередное заседание Ученого совета Национального музея истории Азербайджана. Открывшая заседание с вступительным словом директор музея, академик Наиля Велиханлы поприветствовала членов Совета, далее ученый секретарь музея, доктор философии по истории, доцент Севиндж Насирова довела до сведения членов Ученого совета стоящие на повестке дня вопросы.
Затем был заслушан отчёт заместителя директора по охране и учету музейных экспонатов, главного хранителя, доктора философии по истории, доцента Махфузы Зейналовой и заведующей отделом международных связей и работы с общественностью Зумруд Исмаиловой о командировке в город Москву на открытие международной фотовыставки «Гаджи Зейналабдин Тагиев – промышленник и меценат. Роль личности» (с демонстрацией фотослайдов). Членами Совета были высказаны предложения по проведению подобных международных передвижных выставок в будущем.
Также на заседании было отмечено, что ежегодно на основе коллекции музея проводятся исследования в виде монографий и каталогов на различные темы.
Другой вопрос на повестке дня: была рекомендована к печати монография доктора философии по истории Гюнай Чапай кызы Гасановой «Традиционная бытовая культура азербайджанского народа. (По материалам Национального музея истории Азербайджана)». После обсуждения темы членами Совета было принято решение о публикации монографии.
Затем были проведены обсуждения об уровне выполнения задач, поставленных во 2-м полугодии в плане работы Национального музея истории Азербайджана на 2023 год.
Заместитель директора музея по научной работе, доктор исторических наук Фархад Джаббаров высказал членам совета предложения по подготовке отчетов о проделанной работе и планов работы музея. Обсуждались вопросы, связанные с подготовкой годовых отчетов, и было принято решение о подготовке и представлении отчетов.
Во время заседания Ф.Джаббаров сообщил, что основная деятельность коллектива музея в настоящее время направлена на создание новой научной экспозиции. Во всех залах экспозиции завершено размещение экспонатов в соответствующих витринах, проводятся составление этикетажа и окончательные завершающие работы.
После того как академик Наиля Велиханлы высказала свои рекомендации по представленным темам она внесла предложения по улучшению экспозиции дома-музея Г.З.Тагиева. Также Н.Велиханлы отметила, что внимание сотрудников музея к написанию научных работ, подготовке каталогов и реализации крупномасштабных проектов в области международных отношений должно быть усилено.
В заключение заседание Ученого совета завершилось принятием соответствующих решений по решению текущих вопросов.