Bu gün Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı, polkovnik, şəhid Şükür Həmidovun doğum günündən 47 il ötür
2021-ci ilin yanvar ayından Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi fondu üçün toplanan 2000-dən çox materiallar içərisində Milli qəhrəmanımız şəhid Şükür Həmidovun da şəxsi əşyaları yer alır.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 2-ci Ordu Korpusunun Komandir müavini Şükür Həmidov 1975-ci il aprelin 1-də Qubadlı rayonunun Armudlu kəndində anadan olub. Ailənin doqquzuncu övladı olan Şükür Həmidov 1982-1990-cı illərdə Qubadlı rayonunun Başarat kənd tam orta məktəbində təhsil alıb. 1990-cı ildə Şükür Həmidov Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Liseyə qəbul olub. 1993-cü ildə həmin liseydən məzun olan Şükür Həmidov 1993-cü il avqustun 1-də Bakı Ali Birləşmiş Komandalıq Məktəbində təhsilini davam etdirib və 1995-ci ildə həmin məktəbi "Motoatıcı" ixtisası üzrə bitirib. Həmin ildə ali hərbi təhsilini başa vuran Ş.Həmidov Müdafiə Nazirliyinin əmrinə əsasən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Naxçıvan MR ərazisində yerləşən hərbi hissələrinə göndərilib və 11 il orada xidmət edib. 2006-cı ilin avqustundan isə Ş.Həmidov ixtisasın artırılması üçün Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyasının müdavimi olub. 2008-ci il iyunun 25-də təhsilini uğurla başa vurub.
O, 2014-cü il noyabrın 27-dən 2015-ci il fevralın 3-nə qədər Goranboy rayonunda "N" saylı hərbi hissədə Komandirin müavini — Qərargah rəisi vəzifəsində xidmət etmişdir. Daha sonra 2015-ci il fevralın 3-dən 2015-ci il iyulun 15-nə qədər Horadiz şəhərində "N" saylı hərbi hissəsində Komandirin müavini — Qərargah rəisi vəzifəsinə, həmin il iyulun 15-də isə "N" saylı hərbi hissənin Komandiri vəzifəsinə təyin edilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 20 aprel 2016-cı il tarixli Sərəncamına əsasən Şükür Həmidov 2016-cı ilin 2–5 aprelində baş verən Aprel döyüşlərində Cəbrayıl rayonu istiqamətində yerləşən "Lələtəpə" strateji nöqtəsinin alınması zamanı fərqlənməsinə görə Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı adına layiq görülüb və ona "Qızıl Ulduz" medalı təqdim olunub. 2016-cı il mayın 10-da isə müdafiə naziri Zakir Həsənovun əmrinə əsasən Şükür Həmidova vaxtından əvvəl növbəti "polkovnik" hərbi rütbəsi verilib. Hərbi rütbə ona mayın 10-da Lələtəpə istiqamətində səngərdə təqdim edilib.
Həmçinin, Ş.Həmidov 2018-ci il iyunun 26-da Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 100 illiyi münasibətilə təntənəli hərbi parad zamanı Azərbaycan Ordusunun 2016-cı ilin aprelində Füzuli, Cəbrayıl və Tərtər rayonlarının 800 ha.-dan çox ərazisinin işğaldan azad edilməsində xüsusi xidmətləri olan hərbi hissələrin və 2018-ci ilin mayında Naxçıvan MR ərazisində 10 000 ha.-dan çox ərazinin işğaldan azad edilməsində fərqlənən Naxçıvan Əlahiddə Ümumqoşun Ordusunun hərbi hissələrin döyüş bayraqlarının olduğu bayraq qrupunun rəhbəri olmuşdur.
Polkovnik Şükür Həmidov 2020-ci ilin sentyabrında başlanan Vətən Müharibəsində Cəbrayıl, Füzuli və Qubadlıda gedən döyüşlərdə savaşıb, oktyabrın 22-də isə doğulduğu Qubadlı rayonunun azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə ön xətdə qəhrəmancasına şəhid olub, Bakıda II Fəxri Xiyabanda dəfn edilib.

В Фонде Отечественной войны Национального Музея Истории Азербайджана хранятся личные вещи Национального Героя Азербайджана ,полковника, шехида Шукюра Гамидова.
Полковник Шюкюр Гамидов, Национальный Герой Азербайджана, Заместитель командующего 2-м армейским корпусом ВС Азербайджана, шехид Отечественной войны родился 1 апреля 1975 г.в селении Армудлу Губадлинского района. Шукур Гамидов, девятый ребенок в семье, в 1982-1990 годах учился в средней школе села Башарат Губадлинского района. В 1982-1990 гг.учился в средней школе села Башарат Губадлинского района. В 1993 г. окончив Военный Лицей имени Дж. Нахчыванского, поступил в Бакинское высшее объединенное командное училище и в 1995 г. окончил учёбу по специальности «мотострелок». С августа 2006 г. с целью повышения квалификации Ш. Гамидов учился в Военной академии Вооруженных сил Азербайджана и успешно завершил учёбу в 2008 г.
Шюкюр Гамидов, получивший высшее военное образование в 1995 г., приказом Министерства обороны был направлен в воинские части Вооруженных сил Азербайджана в Нахчыванской Автономной Республике и прослужил там 11 лет. Шюкюр Гамидов во время торжественного военного парада по случаю 100-летия Вооруженных сил Азербайджана 26 июня 2018 года был руководителем флаговой группы с боевыми знаменами воинских частей Нахчыванской армии спецотделений, принявших участие в освобождении более 800 га территории Физулинского, Джебраильского и Тертерского районов в апреле 2016 г. и отличившихся в освобождении более 10 тысяч гектаров территории в Нахчыванской Автономной Республике в мае 2018 г.Заместитель командира 2-го армейского корпуса Шюкюр Гамидов 22 октября 2020 года героически погиб в боях за освобождение Губадлинского района на передовой в направлении Махмудлу.По распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева за службу при восстановлении территориальной целостности Азербайджана и за героизм, проявленный при выполнении боевой задачи по уничтожению врага при освобождении оккупированных территорий Шюкюр Гамидов посмертно был награждён Орденом Победы, медалями «За освобождение Физули», «За освобождение Джебраила», «За освобождение Губадлы».