18 oktyabr Azərbaycan xalqının tarixinə şərəf, qürur və iftixar hissi ilə yazılmış müqəddəs bir gündür. Həmin gün Azərbaycan xalqı XX əsrdə ikinci dəfə öz dövlətçiliyinin varlığını bəşəriyyətə bəyan etdi. 1991-ci il oktyabrın 18-də “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktı qəbul olunub. Akta əsasən, Azərbaycan dövləti 1991-ci il oktyabrın 18-də öz müstəqilliyini bərpa edib. Demək olar ki, həmin Akt Azərbaycan Respublikasının bütün dünyada tanınmasında həlledici rol oynadı. Azərbaycan dünyanın nəhəng dövlətlər ilə ikitərəfli, bərabərhüquqlu və diplomatik münasibətlər yaratmağa başladı, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlara, o cümlədən, Birləşmiş Millətlər Təşkilatına (02.03.1992) üzv oldu. İndi Azərbaycanın səsi Avropa Şurasının, BMT-nin zirvə toplantılarından, yüksək tribunalarından eşidilir. Bu gün Azərbaycan təkcə sosial-iqtisadi istiqamətdə deyil, elm, incəsənət və mədəniyyət sahəsində də dünyanın sürətlə inkişaf etməkdə olan gənc dövlətlərindən biridir. İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi, təhsil şəbəkəsinin müasir tələblər səviyyəsində qurulması, dünyanın bir çox dövlətlər ilə hərtərəfli mədəni əlaqələr ölkəni regionun aparıcı dövlətlərindən biri kimi tanıdıb.
2021-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 30 ili tamam olur. Azərbaycan xalqı 1991-ci ildən sonra ilk dəfə bu bayramı tam fərqli olaraq, öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmiş qalib xalq kimi qeyd edir. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun sayəsində ölkənin müstəqilliyi daha da möhkəmləndi, işğal altında olan torpaqları düşmən tapdağından azad etdi. Artıq gələcək nəsillər əmin-amanlıq şəraitində quruculuq işləri ilə məşğul olacaq, respublika dünyanın qüdrətli diyarlarından birinə çevriləcək.

18 октября – священный день, который с честью и гордостью вписан в историю азербайджанского народа. В этот день азербайджанский народ во второй раз в ХХ веке заявил мировой общественности о существовании своей государственности. 18 октября 1991 года был принят Конституционный Акт «О государственной независимости Азербайджанской Республики». Согласно акту, Азербайджанское государство восстановило свою независимость 18 октября 1991 года. Можно сказать, что этот Акт сыграл решающую роль в признании Азербайджанской Республики в мире.
Азербайджан начал устанавливать двусторонние равноправные дипломатические отношения с великими державами мира, стал членом влиятельных международных организаций, в том числе ООН (2 марта 1992 г.). Теперь голос Азербайджана слышен с высоких трибун саммитов, Совета Европы и ООН. Сегодня Азербайджан – одна из самых динамично развивающихся молодых стран мира не только в социально-экономической сфере, но и в сфере науки, искусства и культуры.
Применение информационных и коммуникационных технологий, создание образовательной сети на уровне современных требований, всесторонние культурные связи со многими странами мира сделали страну одной из ведущих стран региона.
18 октября 2021 года исполняется 30 лет со дня восстановления независимости Азербайджанской Республики. В этом году азербайджанский народ впервые отмечает этот праздник, как народ-победитель, восстановивший территориальную целостность своей страны. Благодаря азербайджанской армии, руководимой победоносным Верховным Главнокомандующим президентом Ильхамом Алиевым, были освобождены оккупированные врагом территории, независимость страны еще больше укрепилась. Будущие поколения будут мирно заниматься созидательным трудом, и республика станет одной из самых сильных стран мира.