AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin saytının strukturu təkmilləşdirilib, yeni funksional bölmələr əlavə edilib və beynəlxalq təcrübədən istifadə edilərək intuitiv dizayn yaradılıb. Yeni veb-səhifənin istifadəsi zamanı görmə məhdudiyyətli ziyarətçilər də nəzərə alınmışdır. Belə ki, saytda tətbiq olunmuş yeni funksionallıq vasitəsilə xüsusi ziyarətçilər mətnin oxunaqlığını nəzərə alaraq səhifənin ölçü və rəng parametrlərini dəyişə bilərlər.
Muzeydə keçirilməsi planlaşdırılan sərgilər, tədbirlər və mühazirələr haqqında elanlar “Təqvim” bölməsində öz əksini tapacaq. Saytın əsas səhifəsi “Ziyarətini planlaşdır” bölməsi ilə başlayır. Burada muzeyin iş saatları, ekspozisiyaya giriş bileti, xidmətlərin qiyməti və ziyarət qaydaları yer alır. Hər gün yenilənən “Muzeyin kolleksiyasından” bölməsində Muzeyin inciləri və onlar haqqında ətraflı məlumat verilir.
“Xəbərlər” bölməsində Muzeyin fəaliyyətində baş verən yeniliklər, tarixçi alimlərin çap olunmuş elmi əsərləri, həmçinin muzey əməkdaşlarının iştirak etdikləri beynəlxalq tədbirlər, beynəlxalq konfranslar və digər maraqlı məlumatlarla tanış olmaq mümkündür.
Muzeydə fəaliyyət göstərən klublar, cari və planlaşdıran layihələr, onlayn mühazirələr “Bizimlə öyrən” bölməsində yer alır.
Saytın “Haqqımızda” bölməsində ziyarətçilər Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının müraciəti, Muzeyin tarixi və Muzeyin strukturu ilə tanış ola bilərlər.
Təqdimat zamanı Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı təqdim olunan yeni veb-saytı yüksək dəyərləndirdiyini qeyd edib. Həmçinin vurğulayıb ki, saytın sadə, eyni zamanda zövqlə hazırlanmış dizaynı, istifadəçilərə təqdim olunan məlumatların daha rahat əldə olunması üçün geniş imkanlar yaradır.
Onu da qeyd edə ki, Muzeyin rəsmi internet səhifəsi ilk dəfə 2010-cu ildə ziyarətçilərə təqdim olunmuşdur.

Представлен новый официальный сайт Национального музея истории Азербайджана
В новом веб-сайте Национального музея истории Азербайджана НАНА значительно улучшена структура, добавлены новые функциональные разделы и создан интуитивно понятный дизайн с использованием международного опыта. При разработке веб-сайта также учитывались потребности посетителей с ослабленным зрением. С помощью новой функциональности, представленной на сайте, данная категория посетителей имеет возможность изменять настройки размера и цвета страницы с учетом читабельности текста.
Анонсы выставок, мероприятий и лекций, которые планируется провести в музее, будут отражены в разделе «Календарь». Главная страница сайта начинается с раздела «Запланируйте посещение». Здесь указаны график работы музея, входные билеты на посещение экспозиции, стоимость услуг и правила посещения. Ежедневно обновляемый раздел «Из коллекции Музея» предоставляет подробную информацию о шедеврах из коллекций музея.
В разделе «Новости» можно познакомиться с последними событиями в деятельности музея, опубликованными научными трудами историков, а также международными мероприятиями с участием сотрудников музея, международными конференциями и другой интересной информацией.
Клубы, действующие в музее, текущие и планируемые проекты, онлайн-лекции включены в раздел «Учись с нами».
В разделе «О нас» посетители могут ознакомиться с обращением директора музея академика Наили Велиханлы, историей музея и его структурой.
В ходе презентации директор музея академик Наиля Велиханлы высоко оценила новый сайт. Она также подчеркнула, что простой, но со вкусом оформленный дизайн сайта предоставляет пользователям широкие возможности для более легкого доступа к предоставляемой информации.