Martın 1-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə dünyada ilk tanker-muzeyin açılışı olmuşdur.
Muzeyin zallarında ənənəvi muzey avadanlığı və vasitələri ilə bərabər ən müasir texnoloji həllər tətbiq olunub. Məsələn, oyun manipulyatorları vasitəsilə yanalma əməliyyatını müstəqil şəkildə yerinə yetirmək mümkündür. Həmçinin ziyarətçilər 360 dərəcəli ekranla nümayiş olunan videoda baş verənlərin birbaşa “iştirakçısı”na çevrilirlər.
Milli Azərbaycan tarixi Muzeyinin Elmi ekspozisiya və sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Səbuhi Əhmədov muzeyin ekspozisiyasının tarixi hissəsinin hazırlanmasında fəal iştirak etmişdir. Belə ki, onun tərəfindən Xəzər dəniz gəmiçiliyinin tarixinə dair materiallar toplanmış, ekspozisiya mətnləri və müvafiq foto və illüstrasiyalar tərtib edilmişdir. Tanker-muzeydə, qədim dövr, orta əsrlər, yeni dövrdə gəmiçilik tariximiz, həmçinin Böyük Vətən müharibəsi illərində, eləcə də 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələri zamanı Azərbaycan dənizçilərinin qəhrəmanlıq salnaməsi yer alıb.

1 марта при участии Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой открылся первый в мире танкер-музей.
В залах музея представлены самые современные технологические решения наряду с традиционным музейным оборудованием и инструментами. Например, можно самостоятельно провести операцию по швартовке с помощью игровых манипуляторов. Одновременно посетители на видео, демонстрируемом на 360-градусном экране, становятся непосредственными «участниками» происходящего.
Заведующий отделом научной экспозиции и организации выставок Национального музея истории Азербайджана, доктор философии по истории Сабухи Ахмедов принял активное участие в подготовке исторической части экспозиции музея. Таким образом, он собрал материалы по истории каспийского судоходства, составил тексты для экспозиции с соответствующими фотографиями и иллюстрациями. В танкере-музее освещается история отечественного судоходства в древности, средневековье, новой эпохе, а также рассказывается о героизме азербайджанских моряков в годы Великой Отечественной войны и во время событий 20 января 1990 года.