Vətən Müharibəsi şəhidi Ruhin Xəlilovun doğum günüdür
Vətən Müharibəsi şəhidi Xəlilov Ruhin Müzəffər oğlu 13 mart 1987-ci ildə Cəbrayıl rayonunun Məzrə kəndində anadan olub.
Ruhin Xəlilov 27 sentyabr 2020-ci ildə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi uğrunda başladığı Vətən Müharibəsi zamanı könüllü olaraq cəbhəyə yollanıb, 21 oktyabr tarixində Qubadlı istiqamətində gedən döyüşlər zamanı qəhrəmancasına şəhid olub.
Azərbaycan Respublikası prezidentinin Sərəncamına əsasən ölümündən sonra “Vətən uğrunda” və “Cəbrayılın azad olunmasına görə” (2021) medalları ilə təltif olunub. Ədliyyə kapitanı, Vətən Müharibəsi şəhidi Ruhin Xəlilovun Muzeyin Vətən Müharibəsi fondunda qorunan şəxsi əşyalarını (kitel, şalvar, köynək, qalstuk, furajka və iki fotoşəkil) təqdim edirik.

Сегодня день рождения шехида Отечественной войны Рухина Халилова
Шехид Отечественной войны Халилов Рухин Музаффар оглу родился 13 марта 1987 года в селе Мазра Джабраильского района.
Рухин Халилов добровольно отправился на фронт во время Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года Вооруженными силами с целью освобождениюя территорий, оккупированных Арменией, и героически погиб 21 октября в боях на Губадлиском направлении.
Согласно указу Президента Азербайджанской Республики, он посмертно награжден медалями «За Родину» и «За освобождение Джабраила» (2021). Представляем личные вещи капитана юстиции, шехида Отечественной войны Рухина Халилова (китель, брюки, рубашка, галстук, фуражка и две фотографии), хранящиеся в фонде Отечественной войны музея.