Muzeyin unikal eksponatı – baş bəzəyi “Attila” adlı beynəlxalq sərgidə nümayiş olunur
Macarıstan Milli Muzeyinin ev sahibliyi ilə Budapeştdə keçirilən “Attila” adlı beynəlxalq sərgidə müxtəlif ölkələrin aparıcı muzeylərindən təqdim olunan nadir tarixi eksponatlar nümayiş etdirilir. Hun hökmdarı Attilanın dövrünə və erkən türk mədəniyyətinə həsr olunan bu mötəbər sərgi Avropa və türk dünyasının ortaq tarixi irsinin təqdim olunması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Açılış mərasimində Macarıstanın mədəniyyət və innovasiya naziri Hanko Balaj, TÜRKSOY-un Baş katibi Sultan Raev, Türk Akademiyasının prezidenti Şahin Mustafayev, AMEA Arxeologiya və Antropologiya institutunun direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev, eləcə də Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkiyənin Macarıstandakı səfirləri, həmçinin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin muzey eksponatlarının qorunması və qeydiyyatı üzrə direktor müavini – baş mühafiz, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mahfuzə Zeynalova və muzeyin Xüsusi fondunun müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Afət Rüstəmbəyova iştirak ediblər. Muzeyin əməkdaşları bu mötəbər beynəlxalq sərgidə Azərbaycan muzey eksponatının nümayiş olunmasının ölkəmizin zəngin maddi-mədəni irsinin dünya ictimaiyyətinə tanıdılması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd ediblər. Sərgidə nümayiş olunan nadir artefakt – baş bəzəyi sərgi ziyarətçilərinin diqqətini cəlb edərək, Azərbaycan mədəni irsini əks etdirən mühüm eksponatlardan biri kimi təqdim olunur. Sözügedən eksponat 1967-ci ildə arxeoloq Cabbar Xəlilovun rəhbərliyi altında Şamaxı rayonu Xınıslı kəndi yaxınlığında aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı tapılıb.
Tədbir zamanı qeyd edilib ki, Hun dövrünə və erkən türk mədəniyyətinə həsr olunmuş belə genişmiqyaslı beynəlxalq sərgidə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kolleksiyasından olan nadir nümunənin nümayiş etdirilməsi muzeylər arasında əməkdaşlığın genişlənməsinə, ortaq tarixi irsin birgə araşdırılmasına və Azərbaycan mədəniyyətinin beynəlxalq miqyasda daha geniş tanıdılmasına şərait yaradır.

Уникальный экспонат музея — головной убор — представлен на международной выставке «Аттила»
Международная выставка «Аттила», организованная Венгерским национальным музеем в Будапеште, представляет редкие исторические экспонаты из ведущих музеев разных стран. Эта престижная выставка, посвященная эпохе правителя гуннов Аттилы и ранней тюркской культуре, имеет огромное значение с точки зрения представления общего исторического наследия Европы и тюркского мира.
На открытии мероприятия присутствовали министр культуры и инноваций Венгрии Ханко Балаж, генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев, президент Тюркской академии Шахин Мустафаев, директор Института археологии и антропологии НАНА, д.ф.п.и., доцент Фархад Гулиев, послы Азербайджана, Казахстана и Турции в Венгрии, заместитель директора по охране и регистрации музейных экспонатов Национального музея истории Азербайджана, главный хранитель, д.ф.п.и., доцент Махфуза Зейналова, и заведующая Специальным фондом музея, д.ф.п.и., доцент Афет Рустамбекова. Сотрудники музея отметили, что демонстрация азербайджанских музейных экспонатов на этой престижной международной выставке имеет большое значение с точки зрения ознакомления мирового сообщества с богатым материальным и культурным наследием нашей страны.
Редкий артефакт — головной убор, представленный на выставке, привлекает внимание посетителей и является одним из важных экспонатов, отражающих культурное наследие Азербайджана. Данный экспонат был обнаружен в 1967 году во время археологических раскопок, проводившихся под руководством археолога Джаббара Халилова вблизи села Хыныслы Шамахинского района.
В ходе мероприятия было отмечено, что демонстрация редкого экспоната из коллекции Национального музея истории Азербайджана на столь масштабной международной выставке, посвященной периоду гуннов и ранней тюркской культуре, создает условия для расширения сотрудничества между музеями, совместных исследований общего исторического наследия и более широкого продвижения азербайджанской культуры в международном масштабе.