Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı ilə Albaniya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Besart Kadian, həmin Səfirliyin məsləhətçisi Dorian Koçi arasında görüş keçirilib.
Görüşdə akademik Nailə Vəlixanlı qonağı muzeydə görməkdən məmnunluğunu ifadə edib, səfirə muzeyin tarixi, elmi-tədqiqat fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Söhbət zamanı Azərbaycan ilə Albaniya arasında mədəni və tarixi əlaqələrin inkişafı, eləcə də Albaniya tərəfi ilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi arasında səmərəli birgə əməkdaşlıq layihələri müzakirə olunub. Eyni zamanda akademik Nailə Vəlixalı cənab Səfiri Hədiyyələr və Xatirə əşyaları fondunda qorunan, Azərbaycan – Albaniya tarixi-mədəni əlaqələrini əks etdirən foto-albomla tanış edib.
Cənab Besart Kadian muzeyin ekspozisiyasını və görkəmli xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ev-muzeyini ziyarət edib. Muzeyin elmi katibi, t.ü.f.d., dosent Sevinc Nəsirova Səfirə muzeyin ekspozisiyasında nümayiş olunan unikal materiallar haqqında ətraflı məlumat verib.
Sonda muzeyin eksponatları əsasında hazırlanmış nəşrləri cənab Səfirə hədiyyə olunub və xatirə fotosu çəkilib.

В Национальном музее истории Азербайджана состоялась встреча директора музея, академика Наили Велиханлы с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Албания в Республике Азербайджан, г-ном Бесартом Кадианом и советником этого посольства Дорианом Кочи.
На встрече академик Наиля Валиханлы выразила благодарность гостю за визит в музей и дала подробную информацию об истории музея и его научно-исследовательской деятельности.
В ходе беседы обсуждались вопросы развития культурно-исторических связей между Азербайджаном и Албанией, а также плодотворные проекты совместного сотрудничества между албанской стороной и Национальным музеем истории Азербайджана. Наряду с этим академик Наиля Валиханлы представила послу фотоальбом, отражающий исторические и культурные связи между Азербайджаном и Албанией, который хранится в Фонде подарков и памятных вещей.
Господин Бесарт Кадиан посетил экспозицию музея и дом-музей известного мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева. Учёный секретарь музея, д.ф.п.и., доцент Севиндж Насирова дала послу подробную информацию об уникальных материалах, представленных в экспозиции музея.
В завершение послу были вручены публикации, изданные на основе музейных экспонатов и была сделана памятная фотография.