Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Polşa Respublikasının ölkəmizdəki Səfirliyi arasında əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanıb
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Polşa Respublikasının ölkəmizdəki Səfirliyi arasında əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanması məqsədi ilə görüş keçirilib. Görüşdə muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru, dosent Fərhad Cabbarov, Polşanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rafal Poborski, səfirin müşaviri Mixal Qrecylo, səfirliyin əməkdaşı Katarzyna Piasecka, muzeyin Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiyyətlə iş şöbəsinin müdiri Zümrüd İsmayılova və həmin şöbənin böyük elmi işçisi Fuad Ağayev iştirak ediblər. Tədqiqatçı alim Fərhad Cabbarov qonaqları muzeydə yenidən görməkdən məmnunluğunu bildirib və hər iki ölkənin tarixi əlaqələrindən danışıb.
Sonra tanınmış polşalı memar Yuzef Qoslavskinin vəfatının 120-ci il dönümünə həsr olunacaq sərginin muzeydə təşkili ilə bağlı razılaşma Memorandumu imzalanıb.
Qeyd edək ki, sərgidə Yuzef Qoslavski tərəfindən vaxtilə Bakıda layihələndirilmiş məşhur binaların 3D formatında təqdimatı, eyni zamanda polşalı memarın həyat və yaradıcılığına aid arxiv sənədləri (və ya onların surətləri), xüsusən də Bakıdakı fəaliyyət ilə bağlı mətn və vizual materialları yer alacaq.
Hər iki tərəfin razılaşma ilə bağlı fikir mübadiləsindən sonra qonaqlar muzeyin yeni ekspozisiyası ilə tanış olublar. Ekspozisiyada nümayiş olunan nadir eksponatlar Səfirin marağına səbəb olub.

Подписан Меморандум о сотрудничестве между Национальным музеем истории Азербайджана и посольством Республики Польша в нашей стране
Состоялась встреча с целью подписания Меморандума о сотрудничестве Между Национальным музеем истории Азербайджана и посольством Республики Польша в нашей стране. На встрече присутствовали заместитель директора музея по научной работе, доктор исторических наук, доцент Фархад Джаббаров, чрезвычайный и полномочный посол Польши в нашей стране Рафал Поборски, советник посла Михал Грежло, сотрудница посольства Катаржина Пясецка, заведующая Отделом международных связей и работы с общественностью музея Зумруд Исмайлова и старший научный сотрудник этого отдела Фуад Агаев. При участии сотрудников обеих сторон подписан Меморандум об организации выставки в музее, посвященной 120-летию со дня смерти известного польского архитектора Юзефа Гославского.
Следует отметить, что на выставке будут представлены в 3D-формате знаменитые здания, спроектированные Юзефом Гославским в Баку, а также архивные документы (или их копии), связанные с жизнью и творчеством польского архитектора, особенно текстовые и визуальные материалы о его деятельности в нашей столице.
После обсуждения вышеуказанных вопросов по меморандуму гости ознакомились с новой экспозицией музея. Представленные на выставке редкие экспонаты вызвали большой интерес у посла.