“Azərbaycanlı Prometey - Fərman Salmanov. Sibir neftinin kəşfi” adlı fotosərginin açılış mərasimi olacaq
21 oktyabr 2022-ci il tarixi saat 15:00-da Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin və Xantı-Mansiysk Muxtar Dairəsi – Yuqranın büdcə təşkilatı Geologiya, neft və qaz Muzeyinin (Rusiya Federasiyası) birgə layihəsi çərçivəsində məşhur azərbaycanlı geoloq, görkəmli alim, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı Fərman Qurban oğlu Salmanova həsr olunmuş “Azərbaycanlı Prometey - Fərman Salmanov. Sibir neftinin kəşfi” adlı fotosərginin açılış mərasimi baş tutacaq.
Sərgidə Qərbi Sibirin Tümen vilayətində nəhəng neft və qaz yataqlarını kəşf etmiş görkəmli alimin həyat və fəaliyyətini əks etdirən 55 unikal foto nümayiş olunacaq.

21 октября 2022 года, в 15:00, в рамках совместного проекта Национального музея истории Азербайджана и бюджетного учреждения Ханты-Мансийского автономного округа – Югры «Музей геологии, нефти и газа» (Российская Федерация), состоится церемония открытия фотовыставки «Азербайджанский Прометей. Фарман Салманов. Открытие сибирской нефти», посвященной известному азербайджанскому геологу, выдающемуся ученому, геологу-минералогу, доктору наук, члену-корреспонденту РАН, Герою Социалистического Труда Фарману Гурбан оглы Салманову.
На выставке будут представлены 55 уникальных фотографий, запечатлевших жизнь и деятельность открывшего огромные месторождения нефти и газа в Тюменской области Западной Сибири выдающегося ученого.