Bu gün - 28 fevral Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən Eldar Bəhram oğlu Mansurov Azərbaycan musiqi sənətinin inkişafında xidmətlərinə görə “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilib.
Qeyd edək ki, E.Mansurov 1952-ci il fevralın 28-də Bakıda anadan olub. Bu gün onun 70 yaşı tamam olur.
Azərbaycan bəstəkarı, Azərbaycan Respublikasının xalq artisti, bəstəkar Eldar Mansurovun şəxsi əşyaları AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində qorunur.
Eldar Mansurovun muzeyin Hədiyyələr və Xatirə Əşyaları fondunda qorunan materialları arasında “Mansurovlar” adlı miniatür kitabı (Eldar Mansurov, Münəvvər Mansurova. Bakı-2016) yer alır. Müxtəlif arxiv və muzeylərdən toplanmış sənədlər əsasında hazırlanmış kitab “Mansurovlar” nəslinin tarixini XVII əsrin ortalarından bu günə kimi əks etdirir. Kitabda “Mansurovlar” nəslinin gerbi və şəcərəsi də təsvir olunub.
Muzeyin Sənədli Mənbələr fondunda Eldar Mansurovun atasına- Azərbaycan tarzəni, Azərbaycan SSR xalq artisti Bəhram Mansurova aid fotoşəkillər və Köməkçi Tarixi Fənn Materialları fondunda Bəhram Mansurovun anadan olmasının 105 illiyinə həsr olunmuş zərf, poçt markaları qorunur. Bu materiallar 2016-cı ildə şəxsən Eldar Mansurov tərəfindən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə hədiyyə edilib.
Xatırladaq ki, Eldar Mansurov 1952-ci il fevralın 28-də Bakıda İçərişəhərdə musiqiçi ailəsində anadan olub. 1968–1972-ci illərdə Asəf Zeynallı adına orta ixtisas musiqi məktəbinin (indiki Azərbaycan Milli Konservatoriyası nəzdində Musiqi Kolleci) fortepiano sinfində, 1974–1979-cu illərdə Üzeyir Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının (indiki Bakı Musiqi Akademiyası) bəstəkarlıq fakültəsində professor Cövdət Hacıyevin sinfində təhsil alıb. "Yeddi gözəl" rok-operası, "Kleopatra" və "Olimp" rok-baletləri, 5 simfoniya, "Mahur-hindi" simfonik muğamı, skripka və simfonik orkestr üçün konsert, bir çox simfonik, kamera və xor əsərlərinin müəllifidir. Bir sıra filmlərə və tamaşalara musiqilər bəstələyib, 3000-dən artıq mahnı və instrumental musiqinin müəllifidir. 1983 və 1987-ci illərdə Səmərqənd şəhərində keçirilən Beynəlxalq simpoziumda muğamların tarixi üzrə məruzələrlə çıxış edib. 1981-ci ildən SSRİ, sonralar isə Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının, 1999-cu ildən Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının üzvüdür. Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafındakı xidmətlərinə görə 2005-ci ildə "Əməkdar incəsənət xadimi", 2012-ci ildə "Xalq artisti" fəxri adlarına layiq görülüb. 2007-2012-ci illərdə Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının katibi vəzifəsində işləyib. 2012-ci il fevral ayının 21-dən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsüdür.

Сегодня, 28 февраля, по распоряжению Президента Ильхама Алиева Эльдар Бахрам оглы Мансуров награжден орденом «Слава» за заслуги в развитии музыкального искусства Азербайджана.
Следует отметить, что Мансуров родился 28 февраля 1952 года в Баку. Сегодня ему исполняется 70 лет.
В Национальном музее истории Азербайджана НАНА хранятся личные вещи народного артиста Азербайджанской Республики, заслуженного деятеля искусств, композитора Эльдара Мансурова.
Среди личных вещей Э.Мансурова, хранящихся в Фонде подарков и памятных вещей музея, хранится также миниатюрная книжка под названием «Мансуровы» (авторы – Эльдар и Мунаввар Мансуровы. Баку-2016). В книге отражена история семьи Мансуровых с середины XVII века до наших дней, собранных на основе документов из различных архивов и музеев. Здесь же изображены герб и генеалогия Мансуровых.
В Фонде документальных источников музея также хранятся фотографии отца Эльдара Мансурова, азербайджанского тариста, народного артиста Азербайджанской ССР Бахрама Мансурова, а в Фонде вспомогательных материалов исторических дисциплин хранятся почтовый конверт и почтовые марки с изображением известного тариста, посвящённые его 105-летию. Эти материалы в 2016 году были лично переданы в дар Национальному музею истории Азербайджана Эльдаром Мансуровым.
Эльдар Мансуров родился в Баку, в Крепости, в семье музыканта. В 1968–1972 годах Э.Мансуров учился в классе фортепиано специализированной музыкальной школе имени Асафа Зейналлы (ныне Музыкальное училище при Азербайджанской национальной консерватории), 1974-1979 годах – на композиторском факультете в классе профессора Джавдета Гаджиева Азербайджанской Государственной Консерватории им. У.Гаджибекова (ныне Бакинская Музыкальная Академия). Является автором рок-оперы «Семь красавиц», рок-балетов «Клеопатра» и «Олимп», пяти симфоний, симфонического мугама «Махур-хинди», концерта для скрипки с симфоническим оркестром, многих симфонических, камерных и хоровых произведений, более трёх тысяч эстрадных песен и инструментальной музыки. В 1983 и 1987 годах на Международном симпозиуме в Самарканде выступал с докладом по истории мугамов. С 1981 года член Союза композиторов Азербайджана, с 1999 года – Союза кинематографистов Азербайджана. За вклад в развитие азербайджанской культуры в 2005 году Эльдару Мансурову было присвоено почетное звание «Заслуженный деятель искусств», в 2012 году – «Народный артист». В 2007-2012 годах занимал должность секретаря Союза композиторов Азербайджана. С 21 февраля 2012 года является личным пенсионером Президента Азербайджанской Республики.