Fəridə Məmməd qızı Şəmsi 12 fevral 1964-cü ildə Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. 1988-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin tarix fakültəsini bitirmişdir. F.Şəmsi 2004-cü ildən Azərbaycan İstiqlal Muzeyində baş muhafiz kimi fəaliyyətə başlamış, 2005-ci ildən 2019-cu ilə qədər isə direktor vəzifəsində çalışmışdır. Çalışdığı illər ərzində muzeydə və muzeydən kənarda müxtəlif mövzularda keçirilən 120-dən çox sərginin kuratoru olmuş, Rusiya, Belarus, ABŞ, Norveç və başqa ölkələrdə keçirilən beynəlxalq treninq və seminarlarda fəal iştirak etmişdir. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən Fəxri fərmanla təltif edilmişdir. F.Şəmsi tarix və muzeyşünaslıq üzrə müxtəlif nəşrlərdə çap edilən 60-dan artıq məqələnin müəllifi, “Azərbaycan Respublikası muzey sərvətlərinin və muzey kolleksiyasının uçotu və mühafizəsinə dair Təlimatın”(2008) tərtibçisidır. 2019-cu ilin noyabrından Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Elmi-kütləvi iş və təhsil şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışıb. Hazırda isə muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri vəzifəsində calışır. Bu müddət ərzində müxtəlif istiqamətlərdə bir neçə layihə üzərində işləmişdir. Öz fəaliyyətində yeni nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilməsinə böyük diqqət yetirərək, gəncləri muzeyin müxtəlif layihələrində iştiraka cəlb edir.
Muzeyin kollektivi adından Fəridə xanımı səmimi qəlbdən təbrik edir, ona can sağlığı, ailə səadəti, işlərində müvəffəqiyyətlər arzulayırıq!

Фарида Мамед кызы Шамси родилась 12 февраля 1964 года в городе Баку в семье представителя интеллигенции. В 1988 году окончила исторический факультет Бакинского государственного университета. С 2004 года Ф.Шамси была назначена на должность главного хранителя Музея Независимости Азербайджана, а с 2005 по 2019 год находилась на должности директора музея. За годы деятельности она была куратором более 120 различных тематических выставок, проходивших в музее и за его пределами, активно участвовала в международных тренингах и семинарах, проводимых в России, Белоруссии, США, Норвегии и других странах. Награжденa Почетной Грамотой Министерства Культуры Азербайджанской Республики. Ф. Шамси является автором более 60 статей по истории и музеологии, опубликованных в различных изданиях, а также составителем «Руководства по учету и охраны музейных ценностей и музейных коллекций Азербайджанской Республики» (2008 г.). С ноября 2019 года Ф.Шамси работала заведующей Отделом научно-массовой работы и образования Национального музея истории Азербайджана. В настоящее время является заведующей Отделом инноваций и образовательных программ музея. За этот период она претворила в жизнь несколько проектов в разных направлениях. В своей деятельности она уделяет большое внимание воспитанию нового поколения в духе патриотизма, привлекает молодежь к участию в различных проектах музея.
От имени коллектива музея мы искренне поздравляем Фариду ханум с юбилеем, желаем ей крепкого здоровья, семейного счастья и успехов в работе!