Səkinə Qulu qızı İsmayılova 24 fevral 1956-cı ildə anadan olub. 1974-cü ildə Asəf Zeynallı adına Musiqi Məktəbinin muğam sinfini fərqlənmə ilə bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrında fəaliyyətə başlamış, 1990-cı ildə isə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetini bitirmişdir. Onun zəngin və özünəməxsus ifaçılıq tərzi Azərbaycan muğam sənətinin inkişafına mühüm töhfə vermişdir.
Səkinə İsmayılova 1989-cu ildə Əməkdar artist, 1992-ci ildə isə Xalq artisti fəxri adına layiq görülmüşdür.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi sənətkarın yubiley günü münasibətilə fondlarında qorunan şəxsi əşyalarını — fotoşəkilləri, qavalı, qarmonu, musiqi valını, səhnə geyimlərini və portretini ictimaiyyətə təqdim edir. Bu əşyalar Səkinə İsmayılovanın sənət yolunu, səhnə həyatını və Azərbaycan musiqi mədəniyyətindəki yerini əks etdirən dəyərli mədəni irs nümunələridir.

70-летний юбилей народной артистки Сакины Исмайловой
Сакина Гулу гызы Исмайлова родилась 24 февраля 1956 года. В 1974 году она с отличием окончила класс мугама Музыкальной школы имени Асафа Зейналлы и начала творческую деятельность в Азербайджанском государственном театре оперы и балета. В 1990 году она окончила Азербайджанский государственный университет культуры и искусств. Её богатая и самобытная исполнительская манера внесла значительный вклад в развитие азербайджанского мугамного искусства.
В 1989 году Сакина Исмайлова была удостоена почётного звания «Заслуженный артист», а в 1992 году — высшего звания «Народный артист» Азербайджанской Республики.
В честь юбилея выдающейся артистки Национальный музей истории Азербайджана представляет личные вещи Сакины Исмайловой, хранящиеся в фондах музея: фотографии, гавал, гармонь, музыкальную пластинку, сценические костюмы и портрет. Эти предметы являются ценными историческими свидетельствами творческого пути артистки, её сценической жизни и места в азербайджанской музыкальной культуре.