19 dekabr 2021-ci ildə Azərbaycan təsviri sənətinin görkəmli nümayəndəsi, SSRİ və Azərbaycan Respublikasının Xalq rəssamı, SSRİ Rəssamlıq Akademiyasının akademiki, Dövlət Mükafatı laureatı, Cəvahirləl Nehru Beynəlxalq Mükafatı laureatı ,professor Mikayıl Hüseyn oğlu Abdullayevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Mikayıl Abdullayev 1921-ci il dekabrın 19-da Bakıda anadan olub. 1935-1939-cu illərdə Azərbaycan Rəssamlıq Texnikumunda (indiki Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbi) Səttar Bəhlulzadənin sinfində, 1939-1949-cu illərdə V.İ.Surikov adına Moskva Rəssamlıq İnstitutunda S.V.Gerasimov, V.V.Favorskaya, İ.İ.Çekmazovdan dərs alıb. Mikayıl Abdullayev parlaq ənənələrə malik Azərbaycan rəssamlıq məktəbinin böyük simalarındandır. Onun təsviri sənətin ən müxtəlif sahələrini əhatə edən koloritli yaradıcılığı xalqımızın mədəni sərvətlər xəzinəsində özünəməxsus layiqli yer tutur. Sənətkar çoxsaylı tematik lövhə, mənzərə və natürmortlarında doğma təbiətin gözəlliklərini, insanların quruculuq əzmini və mənəvi zənginliyi incə rəng çalarları ilə tərənnüm etmiş, dahi Nizaminin “Xəmsə”sinin motivləri əsasında monumental rəngkarlığın bənzərsiz nümunələrini yaratmışdır. Azərbaycan ədəbiyyatına dərin məhəbbətlə ərsəyə gətirdiyi silsilə portretlər və klassik ədəbi əsərlərə çəkdiyi parlaq illüstrasiyalar rəssamın Şərq və Qərb incəsənətinin mütərəqqi ənənələrinin qovuşuğunda formalaşdırdığı yeni dəst-xəttin dolğun ifadəsidir.
Dünyanın nüfuzlu sərgi salonlarında, muzey və qalereyalarında uğurla nümayiş etdirilən əsərləri Mikayıl Abdullayevi fitri istedad sahibi kimi tanıtmışdır.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Təsviri materiallar fondunda dahi rəssamın “Qələbə günü. 9 may 1945-ci il” və “Stalin adına zavodun fəhlələri cəbhəyə yanacaq göndərirlər” adlı iki əsəri, sənədli mənbələr fondunda isə əsərlərindən ibarət albom və kataloq qorunur.

19 декабря 2021 года исполняется 100 лет со дня рождения выдающегося представителя азербайджанского изобразительного искусства, народного художника СССР и Азербайджанской Республики, академика Академии художеств СССР, лауреата Государственной премии, лауреата международной премии имени Джавахарлала Неру, профессора Микаила Гусейн оглы Абдуллаева.Микаил Абдуллаев родился 19 декабря 1921 года в Баку. В 1935-1939 годах учился в Азербайджанском художественном техникуме (ныне Художественное училище имени Азима Азимзаде) у Саттара Бахлулзаде, в 1939-1949 годах – в Московском художественном институте имени В.И.Сурикова у С.В.Герасимова, В.В.Фаворской, И.И.Чекмазова.
Микаил Абдуллаев – один из великих деятелей азербайджанской художественной школы с яркими традициями. Его красочные работы, охватывающие различные области изобразительного искусства, занимают особое место в сокровищнице культурного наследия нашего народа. На многочисленных тематических досках, пейзажах и натюрмортах художник изображал красоты родной природы, воспевал творческую решимость и духовное богатство народа тонкими оттенками цвета, создавал неповторимые образцы монументальной живописи по мотивам «Хамсе» («Пятерицы») великого Низами. Серия портретов и блестящих иллюстраций к классическим литературным произведениям, созданная с глубокой любовью к азербайджанской литературе – это полное выражение нового стиля, созданного художником на стыке прогрессивных традиций восточного и западного искусства. Его работы, выставленные в музеях и галереях по всему миру, олицетворяют Микаила Абдуллаева как врожденного таланта.
В Фонде Изобразительного искусства Национального Музея Истории Азербайджана хранятся две картины великого художника – «День Победы. 9 мая 1945 года» и «Рабочие завода имени Сталина отправляют топливо на фронт». также альбом и каталог его произведений хранятся в Фонде документальных источников.