Bu gün Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Hədiyyələr və xatirə əşyaları fondunun müdiri, Əməkdar mədəniyyət işçisi Rəna Səfərovanın 80 illik yubileyi qeyd olundu.
Tədbirdə muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı və muzey əməkdaşları yubilyarı təbrik edərək ona can sağlığı və uğurlar arzulayıblar. Bildirilib ki, Rəna Səfərova 57 ilə yaxındır ki, muzeydə çalışır.
Rəna Səfərova 16 dekabr 1941-ci il Bakı şəhərində dünyaya gəlib. 16 sentyabr 1965-ci ildə Azərbaycan Tarixi Muzeyinin bələdçi vəzifəsinə işə qəbul olub. 1966-cı ildə isə kiçik elmi işçi vəzifəsində çalışıb. 1970-ci ildən muzeyin Hədiyyələr və xatirə əşyaları fondunun müdiri olan Rəna Səfərova muzey materialları əsasında 70-dən çox elmi məqalənin müəllifidir.
Xatırladaq ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin nəfis tərtibatlı nəşrlərindən olan “Dost ellərin hədiyyələri” kataloqunun (Bakı, 2014, 172 s.) elmi redaktoru akademik Nailə Vəlixanlı, mətnin müəllifi isə Rəna Səfərovadır.
Qeyd edək ki, Hədiyyələr və xatirə əşyaları fondu 1955-ci ildə yaradılmış “Sovet dövrü” fondunun materiallarının bir qismi əsasında 2000-cu ildə təşkil olunmuşdur. Hazırda fondda 5665 ədəd eksponat mühafizə olunur. Fondda xarici ölkələrin 900-ə qədər hədiyyələri də qorunmaqdadır. Bunlar Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinə məxsus xatirə əşyaları, Azərbaycan Respublikasına, onun müxtəlif təşkilatlarına və görkəmli xadimlərinə həm xarici ölkələr tərəfindən, həm də respublika daxilində müxtəlif münasibətlərlə verilmiş hədiyyələrdir. Bu hədiyyələrə ayrı-ayrı ölkələrə məxsus incə zövqlə hazırlanmış təbrik ünvanları, kitablar, kiçik heykəllər, xalçalar, bəzəkli fiqurlar, rəngli tablolar, tətbiqi sənət nümunələri, gümüş, büllur və çini vazalar, güldanlar, milli geyimlər daxildir.
Rəna xanım ona göstərilən diqqətə görə müdiriyyətə minnətdarlığını bildirib, muzeydə işlədiyi müddət ərzində baş verən xoş xatirələri ilə bölüşüb. Muzeyin Həmkarlar Təşkilatı da yubilyarı təbrik edib, ona xatirə hədiyyəsi təqdim edib.

Сегодня исполняется 80 лет со дня рождения заслуженного деятеля культуры, заведующей Фондом подарков и памятных вещей Национального музея истории Азербайджана Рены Сафаровой.
Генеральный директор музея академик Наиля Велиханлы и сотрудники музея поздравили юбиляра с 80-летним юбилеем и пожелали ей здоровья и успехов.
Было отмечено, что Рена Сафарова работает в музее около 57 лет.
Рена Сафарова родилась 16 декабря 1941 года в городе Баку. 16 сентября 1965 года она была принята на работу экскурсоводом в Музей Истории Азербайджана. В 1966 г. была переведена на должность младшего научного сотрудника. Рена Сафарова с 1970 года является заведующей Фондом подарков и памятных вещей музея, а также автором более чем 70 научных статей по материалам музея.
Автором одного из элегантно оформленных изданий Национального Музея Истории Азербайджана, каталога «Дары дружественных стран» (Баку, 2014, 172 стр.), изданного под редакцией академика Наили Велиханлы, является Рена Сафарова.
Отметим, что Фонд подарков и памятных вещей был создан в 2009 году на основе материалов фонда «Советского периода», созданного в 1955 году. В настоящее время в фонде хранится 5665 экспонатов. В фонде также хранится около 900 подарков из-за рубежа. Это – памятные вещи, принадлежащие выдающимся деятелям Азербайджана, а также подарки, переданные различным организациям и выдающимся деятелям как внутри Республики, так и зарубежными странами. Эти подарки включают изысканно сделанные поздравительные адреса, книги, маленькие статуэтки, ковры, декоративные фигурки, красочные картины, предметы прикладного искусства, серебряные, хрустальные и фарфоровые вазы и национальные костюмы.
Рена ханум поблагодарила руководство музея за внимание и поделилась теплыми воспоминаниями о годах работы в музее. Представители профсоюзного комитета музея также поздравили юбиляра и преподнесли ей памятный сувенир.
По случаю юбилея коллектив музея желает Рене ханум крепкого здоровья и успехов в научной деятельности.