20 Sentyabr - Neftçilər Günü
Bu gün, sentyabrın 20-i Azərbaycanın neft-qaz sənayesi işçilərinin peşə bayramı - "Neftçilər günü"dür. Bu tarixin "Əsrin müqaviləsi" ilə üst-üstə düşməsi təsadüfi deyil. 1994-cü ilin sentyabrın 20-də Bakıda Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda "Azəri", "Çıraq" yataqlarının dərinlikdə yerləşən hissəsinin birgə işlənməsi və hasil olunan neftin pay şəklində bölüşdürülməsi haqqında dünyanın 11 ən iri neft şirkəti ilə əsrin müqaviləsi bağlandı. Məhz bu müqavilə ölkənin neft-qaz sənayesinin dirçəlməsinin və Azərbaycanın gələcək rifahının və çiçəklənməsinin başlanğıcı oldu.
Sevindirici haldır ki, Əsrin müqaviləsini həyata keçirən rəhbər komitənin ilk iclası 24 yanvar 1995-ci il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Şərq zalında keçirilmişdir.

Today, September 20, is the “Oil Workers Day” - the professional holiday of oil and gas industry workers in Azerbaijan. It is no coincidence that this day is associated with the signing of the "Contract of the Century". On September 20, 1994, a contract was signed in Baku with 11 of the world's largest oil companies for the joint development of the Azeri and Chirag fields in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea and the distribution of oil. This agreement was the beginning of the revival of the country's oil and gas industry and the future development and prosperity of Azerbaijan.
It is gratifying that the first meeting of the Steering Committee implementing the “Contract of the Century” was held on January 24, 1995 in the Oriental Hall of the National Museum of History of Azerbaijan.