Muzey əməkdaşının məqaləsi Qazaxıstanda nəşr edilib
AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin “Numizmatika və epiqrafika” elmi fond şöbəsinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Aygün Məmmədovanın “Qazaxıstan və Azərbaycanın numizmatik faktları (XIII əsrin II yarısı – XIV əsr)” (rus dilində, Qazaxstan, Nur Sultan, 2021, s. 164 - 168) məqaləsi Qazaxıstan Respublikasının Dövlətçilik Tarixi İnstitutunun təşkilatçılığı ilə çap edilən «Qazax dövlətinin yaranma və inkişaf tarixi: yeni açıqlamalar və elmi qiymətləndirmə» adlı Beynəlxalq konfransının materialları toplusunda yayınlanmışdır.
Məqalədə hər iki respublikanın ərazisində aşkarlanan sikkələrə əsasən müvafiq dövrün numizmatik təhlili edilmiş, bir sıra zərbxanalarla əlaqədar yeni nəticələr təqdim edilmişdir.

Статья сотрудника Музея опубликована в Казахстане
Статья старшего научного сотрудника научно-фондового отдела «Нумизматика и эпиграфика» Национального Музея Истории Азербайджана НАНА, д.ф.п.и. Айгюн Мамедовой «Нумизматические факты Казахстана и Азербайджана (вторая половина XIII века - XIV век)» (на русском языке, Казахстан, Нур-Султан, 2021, с. 164 - 168) опубликована в сборнике материалов Международной конференции «История становления и развития Казахского государства: новые открытия и научная оценка», организованной Институтом Истории Государственности Республики Казахстан.
В статье рассматривается нумизматический анализ соответствующего периода на основе монет, найденных на территории обеих республик, и представлены новые результаты, относящиеся к ряду монетных дворов.