Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi Azərbaycan xalqını Silahlı Qüvvələr Günü münasibətilə təbrik edir
26 iyun tariximizin əlamətdar səhifələrindən biri - Azərbaycan Milli Ordusunun yarandığı gündür. 1918-ci il iyun ayının 26-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökuməti Milli Ordunun yaradılması barədə qərar qəbul etmişdir. Bu hadisə Azərbaycan xalqının milli dövlətçilik və milli özünütəsdiq tarixinin ən önəmli mərhələlərindən biri idi. Məhz güclü, nizami ordu 1918-ci il may ayının 28-də elan edilmiş istiqlalın bütün ölkə ərazisində qələbə çalmasını təmin etdi, ölkənin sərhədlərini qoruya bildi.
General Səməd bəy Mehmandarov hərbi nazir, general Əliağa Şıxlinski hərbi nazirin müavini, general Süleyman bəy Sulkeviç isə baş qərargah rəisi təyin olunmuşdu. 1919-cu il milli ordu quruculuğunda həlledici mərhələ olmuşdu. 1920-ci ilin 27 aprel tarixində XI Qızıl Ordunun hücumu ilə Bakıda milli hökumət süqut etmişdi. Azərbaycan istiqlaliyyətinin məhvi ilə Milli Ordunun mövcudluğuna da son qoyulmuşdu. Milli Ordunun ləğvindən sonra generalların əksəriyyəti bolşeviklər tərəfindən güllələnmiş və ya repressiyaya məruz qalmışdı. Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərliyə qayıdandan sonra ölkədə gerçək ordu quruculuğuna başlanmışdı. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 may 1998-ci il tarixli Fərmanına əsasən Milli Ordunun yarandığı gün - 26 iyun tarixi Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Günü kimi elan edilmişdir. Hər il bu tarix rəsmi dövlət bayramı kimi qeyd edilir.
Bu il Azərbaycan xalqı Silahlı Qüvvələr gününü böyük sevinc və qürur hissi ilə qeyd edir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Azərbaycan Ordusu xalqımızın qəhrəmanlıq tarixinə yeni parlaq səhifələr yazdı. Azərbaycan torpaqlarını 30 ildən bəri işğal altında saxlamış Ermənistan silahlı qüvvələri darmadağın edildi. Əzəli və tarixi torpağımız olan Qarabağ mənfur düşmənin əsarətindən xilas olundu.
Qeyd edirik ki, Muzeyin fondlarında Azərbaycan Milli Ordusu ilə bağlı eksponatlar qorunur və nümayiş etdirilir. Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi Azərbaycan xalqını Silahlı Qüvvələr Günü münasibətilə təbrik edir.

26 июня - одна из знаменательных страниц нашей истории - день создания Азербайджанской Национальной Армии. 26 июня 1918 года правительство Азербайджанской Демократической Республики приняло решение о создании Национальной Армии.
Это событие стало одним из важнейших этапов в истории национальной государственности и национального самоопределения азербайджанского народа. Именно эта сильная и регулярная армия обеспечила победу провозглашенной 28 мая 1918 года независимости по всей стране и защитила границы страны. Генерал Самед бек Мехмандаров был назначен военным министром, генерал Алиага Шихлинский - заместителем военного министра, генерал Сулейман бек Сулькевич - начальником Генерального штаба. 1919 год стал решающим этапом в формировании национальной армии. 27 апреля 1920 года с приходом XI Красной армии национальное правительство в Баку пало. И в результате падения независимости Азербайджана существованию Национальной Армии был положен конец. После упразднения Национальной армии большинство генералов было расстреляно или репрессировано большевиками. После возвращения великого лидера Гейдара Алиева к руководству Азербайджаном в стране началось строительство настоящей армии. В соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики от 22 мая 1998 года, день создания Национальной Армии - 26 июня был объявлен Днем Вооруженных Сил Азербайджанской Республики. Ежегодно эта дата отмечается как официальный государственный праздник. В этом году азербайджанский народ с большой радостью и гордостью отмечает День Вооруженных сил. Под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева славная Азербайджанская Армия вписала новые яркие страницы в героическую историю нашего народа. Армянские вооруженные силы, 30 лет оккупировавшие азербайджанские земли, были полностью разгромлены. Карабах, наша древняя и историческая земля, был освобожден из рабства ненавистного врага. Отметим, что экспонаты, относящиеся к Азербайджанской Национальной Армии, хранятся в фондах музея и периодически демонстрируются на выставках и в экспозиции. Национальный Музей Истории Азербайджана поздравляет Азербайджанский народ с Днем Вооруженных Сил.