Muzeydə AZAL-a məxsus reysin ekipaj üzvlərinə - Milli Qəhrəmanların xatirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Azərbaycan Hava Yolları”na (AZAL) məxsus “Embraer 190” təyyarəsinin Aktau şəhərində qəzaya uğraması nəticəsində həlak olmuş Milli Qəhrəmanların xatirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
İlk olaraq Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, Vətən uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin və ekipaj üzvlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə çıxış edən AZAL QSC-nin vitse-prezidenti İlham Əmirov və “Azərpoçt” MMC-nin İdarə Heyətinin sədri İsi Mustafayev tədbirin əhəmiyyətindən, aviasiya sahəsində xidmət etmiş Milli Qəhrəmanların xatirəsinin əbədiləşdirilməsinin vacibliyindən danışıblar.
Tədbir çərçivəsində “J2-8243” reysinin anım gününə həsr olunmuş xatirə poçt markasının təqdimetmə mərasimi keçirilib. Markalardan biri Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlıya təqdim olunub. Akademik N. Vəlixanlı çıxışı zamanı qeyd edib ki, marka muzeyin ekspozisiyasında nümayiş olunacaq və tarixi yaddaşın gələcək nəsillərə ötürülməsinə xidmət edəcək.
Xatirə poçt markasının dövriyyəyə buraxılması AZAL və “Azərpoçt” MMC-nin birgə təşəbbüsü ilə həyata keçirilib və Aktau yaxınlığında baş vermiş təyyarə qəzasının ildönümünə həsr olunub. Markanın dizaynında yer alan sonsuzluq simvolu faciəli hadisənin, onun qurbanlarının və tariximizdə iz qoymuş ekipajın qəhrəmanlığının yaddaşlarda daim yaşadılmasını ifadə edir.

В Национальном музее истории Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное памяти Национальных Героев, погибших в результате крушения самолета «Embraer 190» авиакомпании «Азербайджанские авиалинии» (АЗАЛ) в городе Актау.
Сначала прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики, а также была объявлена минута молчания в память о шехидах и членах экипажа, отдавших свои жизни за Родину.
Выступая на мероприятии, вице-президент ЗАО «АЗАЛ» Ильхам Амиров и председатель совета директоров ООО «Азерпочт» Иси Мустафаев рассказали о важности мероприятия и о необходимости увековечивания памяти служивших в сфере авиации Национальных Героев.
В рамках мероприятия состоялась церемония вручения памятной почтовой марки, посвященной годовщине рейса «J2-8243». Одна из марок была вручена директору Национального музея истории Азербайджана, академику Наиле Велиханлы. Академик Н. Велиханлы отметила в своём выступлении, что марка будет представлена в экспозиции музея и послужит средством передачи исторической памяти будущим поколениям.
Выпуск памятной почтовой марки был осуществлен по совместной инициативе АЗАЛ и ООО «Азерпост» и посвящен годовщине авиакатастрофы под Актау. Символ бесконечности в дизайне марки выражает вечную память о трагическом событии, его жертвах и героизме экипажа, оставившего свой след в нашей истории.