Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, tarix elmləri doktoru, professor Yevgeni Aleksandroviç Paxomovun (1880–1965) vəfatının 60 illiyinə həsr olunmuş elmi seminar keçirilib. Tədbiri muzeyin Numizmatika fondunun müdiri Sənurə Dostiyeva açaraq, seminarın əhəmiyyətindən bəhs edib, Yevgeni Paxomovun həyat yolu və çoxşaxəli elmi fəaliyyəti barədə geniş məlumat verib. Çıxışdan sonra professorun muzey fondlarında qorunan materialları- fotolar, sənədlər və şəxsi əşyalar əsasında hazırlanmış videorolik nümayiş etdirilib. Seminar öz işini məruzələrlə davam etdirib. Muzeyin Numizmatika fondunun baş mütəxəssisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Məmmədova, Arxeologiya elmi fond şöbəsinin müdiri , t.ü.f.d., dosent Nasir Quluzadə, Xüsusi fondun müdiri, t.ü.f.d., dosent Afət Rüstəmbəyova, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, tarix elmləri doktoru Tarix Dostiyev, t.ü.f.d., dosent Qənirə Pirquliyeva və “NumAz” MMC-nin əməkdaşı Şahin Əliyev çıxış edərək Yevgeni Paxomovun elmi irsindən söz açıb, numizmatik tədqiqatların müasir çağırışları və bu sahədə rəqəmsallaşdırmanın əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüblər. Eyni zamanda numizmatik tapıntıların beynəlxalq səviyyədə tanıdılması və müasir mühafizə problemlərinin həlli ilə bağlı təkliflər irəli sürülüb.
Tədbirdə iştirak edən Qərbi Kaspi Universitetinin tələbələrinin sualları mütəxəssislər tərəfindən cavablandırılıb. Seminarın sonunda iştirakçılar xatirə fotosu çəkdiriblər.

В музее прошел семинар, посвященный 60-летию со дня смерти профессора Евгения Пахомова
В Национальном музее истории Азербайджана состоялся научный семинар, посвященный 60-летию со дня смерти члена-корреспондента Академии наук Азербайджана, доктора исторических наук, профессора Евгения Александровича Пахомова (1880–1965).
Открывая мероприятие, заведующая Фондом нумизматики музея Санура Достиева, отметила значимость семинара и дала подробную информацию о жизни и многогранной научной деятельности Евгения Пахомова. Потом был представлен видеоролик, снятый на основе материалов профессора, хранящихся в фондах музея - фотографии, документы, личные вещи.
Далее на семинаре с докладами выступили главный специалист Фонда нумизматики музея, доктор философии по истории Айгюн Мамедова, заведующий Научно-фондовым отделом Археологии, доктор доктор философии по истории, доцент Насир Гулузаде, заведующая Специальным фондом, доктор философии по истории, доцент Афет Рустамбекова, заведующий кафедрой Бакинского государственного университета, доктор исторических наук Тарих Достиев, доктор философии по истории, доцент Ганира Пиргулиева и сотрудник ООО «NumAz» Шахин Алиев, которые рассказали о научном наследии Евгения Пахомова и поделились своими взглядами на современные проблемы нумизматических исследований и важность оцифровки в этой области. В то же время были выдвинуты предложения по международному продвижению нумизматических находок и решению современных проблем сохранения.
Специалисты подробно ответили на вопросы студентов Западно-Каспийского университета, участвовавших в мероприятии. В завершение семинара участники сделали памятное фото.