Muzeydə “Akademik Ziya Bünyadov-100” adlı kataloqun təqdimat mərasimi keçirilib
Bu gün, 22 dekabr 2023-cü il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Akademik Ziya Bünyadov-100” kataloqunun təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, AMEA-nın Akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun baş direktoru Gövhər Baxışəliyeva, muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru, dosent Fərhad Cabbarov, professor Şahin Fərzəliyev, professor Solmaz Rüstəmova Tohidi, professor Hidayət Cəfərov, Özbəkistandan qonaqlar- professor Həmidulla Boltaboyev, professor Qulnaz Xalliyeva, Ziya Bünyadovun ailə üzvləri- Zenfira Qurbanova, nəvəsi İsa Bünyadov, ictimaiyyət, KİV nümayəndələri və muzeyin əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, qonaqları salamlayıb və tədbirin əhəmiyyətini qeyd edərək, akademik Ziya Bünyadovun əvəzolunmaz yaradıcılıq fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Həmçinin, akademik Nailə Vəlixanlı bildirib ki, “görkəmli alimin 100 illiyi münasibətilə hazırlanan kataloq onun Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində toplanan materialları əsasında tərtib olunub. Kataloqa alimin fotoşəkilləri, sənədləri, əlyazmaları, şəxsi əşyaları və s. daxil edilib”.
Sonra kataloqun tərtibçisi Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Fərhad Cabbarov çıxışında qeyd edib ki, “Ziya Bünyadovun əşyaları muzeyə ilk dəfə 1968-ci ildə, yəni özünün sağlığında daxil olub. Həmin dövrdə muzey kolleksiyasının zənginləşdirilməsi məqsədilə tarix elmləri doktoru, professor Ziya Bünyadovdan toplanılan üç material olub. General-polkovnik N.Berzarinin Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, kapitan Ziya Bünyadova “Lenin” ordeni və “Qızıl Ulduz” medalını təqdim etdiyini əks etdirən fotoşəkil, Ali Baş Komandan, Sovet İttifaqının Marşalı İosif Stalinin Almaniyanın paytaxtı Berlin şəhərinin alınmasına görə kapitan Ziya Bünyadova və onun döyüşdüyü bütün hərbi birləşməyə təşəkkür elan edilməsini bildirən sənəd və Ziya Bünyadovun müharibə vaxtı istifadə etdiyi planşet görkəmli şəxsiyyətin muzeydə qorunan kolleksiyasının ilk eksponatlarıdır. Növbəti illərdə – artıq Ziya Bünyadovun ölümündən sonra ona mənsub əşyalar ailəsi tərəfindən muzeyə hədiyyə olunmuşdur”.
Təqdimat mərasimində çıxış edənlər Ziya Bünyadovun Azərbaycan tarix və şərqşünaslıq elminə verdiyi töhfələrdən, ictimai-siyasi fəaliyyətindən, onun zəngin irsindən danışaraq, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin nəşr etdirdiyi kataloqu alimin 100 illiyinə dəyərli hədiyyə kimi qiymətləndirdilər.
Tədbirin sonunda qonaqlara sözügedən kataloq hədiyyə olundu və qonaqlar görkəmli şərqşünas-alim, akademik Ziya Bünyadovun Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində qorunan kolleksiyası ilə yaxından tanış oldular.

В музее состоялась презентация каталога «Академик Зия Буниятов-100»
Сегодня, 22 декабря 2023 года, в Национальном музее истории Азербайджана состоялась презентация каталога «Академик Зия Буниятов-100».
В конференции приняли участие директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, генеральный директор Института востоковедения имени академика З.М.Буниятова НАНА Говхар Бахшалиева, заместитель директора музея по научной работе, доктор исторических наук, доцент Фархад Джаббаров, профессор Шаxин Фарзалиев, профессор Солмаз Рустамова-Тохиди, профессор Хидаят Джафаров, гости из Узбекистана – профессор Хамидулла Болтабоев, профессор Гульназ Халлиева и члены семьи Зии Буниятова – Земфира Гурбанова, Иса Буниятов, представители общественности и СМИ, сотрудники музея.
Открывая мероприятие вступительной речью, директор музея, академик Наиля Велиханлы поприветствовала гостей, и отметив важность мероприятия, дала подробную информацию о бесценной творческой деятельности академика Зии Буниятова. Также академик Наиля Велиханлы сообщила, что каталог, подготовленный по случаю 100-летия выдающегося учёного, составлен на основе принадлежащих ему материалов и собранных в Национальном музее истории Азербайджана. В каталог включены фотографии, документы, рукописи, личные вещи ученого и т.д.
Затем составитель каталога, заместитель директора по научной работе Национального музея истории Азербайджана, доктор исторических наук Фархад Джаббаров в своем выступлении отметил, что личные вещи Зии Буниятова впервые поступили в музей ещё в 1968 году, то есть , при его жизни. Тогда от доктора исторических наук, профессора Зии Буниятова с целью пополнения музейной коллекции было получено три материала. Первыми экспонатами в данной коллекции являются фотография, изображающая вручение генерал-полковником Н. Берзариным Герою Советского Союза, капитану Зие Буниятову ордена Ленина и медали «Золотая Звезда»; документ, гласящий благодарность Верховного Главнокомандующего, Маршала Советского Союза Иосифа Сталина капитану Зие Буниятову и всей воинской части, в составе которой он сражался, за взятие столицы Германии, Берлина; планшет, которым пользовался Зия Буниятов во время войны. В последующие годы, уже после смерти Зии Буниятова, его личные вещи были переданы в дар музею его семьей.
Выступившие на презентации каталога учёные, рассказали о вкладе Зии Буниятова в историческую науку и востоковедение Азербайджана, его общественно-политической деятельности, богатом наследии, оценили каталог, изданный Национальным музеем истории Азербайджана, как ценный подарок к 100-летию учёного.
В завершение мероприятия гостям был подарен упомянутый каталог, а также гости ознакомились с коллекцией выдающегося ученого-востоковеда академика Зии Буниятова, хранящейся в Национальном музее истории Азербайджана.